„Woda + życie= praca”. „Woda = życie+ praca”

Wagary z geografią regionalną i przemysłu, doradztwem zawodowym, historią, biologią i ekologią, czyli czego można nauczyć się na wycieczce.
Młodzież Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wzięła udział w dniu 21.03.2013 r. w zwiedzaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w naszym mieście. Wybraliśmy się tam z kilku powodów. 22.03.obchodzony jest Światowy Dzień Wody, a rok 2013 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. To, że bez wody nie ma życia, wie każdy, ale nie każdy wie skąd bierze się woda w kranie. Produkcja wody i jej dystrybucja to jedna z sekcji przemysłu. Uczniowie zostali zapoznani z produkcją wody i możliwościami pracy w tej sekcji. Dowiedzieli się, że tutaj liczy się wykształcenie techniczne i informatyczne.


Przewodnikiem był Stanisław Janik, kierownik działu produkcji wody. Uczniów zainteresowało również na jak długo wystarczy nam zasobów wody pitnej. Okazuje się, że wody w Raciborzu mamy pod dostatkiem i że jest ona dobrej jakości. Mogliśmy się o tym przekonać na „własnych kubkach smakowych” – woda jest naprawdę smaczna (zrobiono nam „gazowaną raciborską”). Dowiedzieliśmy się też, że woda jest średnio twarda, a więc nie należy używać proszków i innych detergentów w nadmiarze.


Podczas wycieczki uczniowie zostali zapoznani z historią wydobycia i przesyłu wody w Raciborzu. Zobaczyli Centrum Zarządzania oraz miejsce skąd woda wędruje do naszych mieszkań.


Uczniowie naocznie przekonali się jak własne zainteresowania i hobby pracowników przyczyniają się do wzbogacania wizerunku firmy. W hali przesyłu wody zobaczyliśmy odnowioną własną pracą halę a także przepiękne kwiaty z kwitnącym gruboszem jajowatym, co wzbudziło nasz zachwyt.


Opiekunami byli nauczyciele Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II: Róża Szramek, Beata Rubin – Jałowiecka i Magdalena Pordzik.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here