Rafako: D. Tusk dwuznacznie o rozbudowie Elektrowni Opole

Okazuje się, że to nie protesty ekologów, ale postawa rządu i władz PGE może pogrzebać opolską inwestycję. Inwestora i strona rządowa coraz bardzie sceptycznie podchodzą do budowy bloków w Elektrowni Opole.  – Udało się uzyskać wszystkie zezwolenia, ale pojawia się argument z wewnątrz firmy, która mówi, że taniej będziemy produkowali prąd z węgla brunatnego, że węgiel kamienny w Opolu to niezły pomysł, ale prąd będzie wyraźnie droższy biorąc pod uwagę dzisiejszą niską cenę energii. Toczymy poważną dyskusję. Zakładamy, że ceny energii nie będą zawsze na tak niskim poziomie, z drugiej strony spółka giełdowa musi zakładać elementarne warunki opłacalności produkcji – odniósł się do przyszłości opolskiej inwestycji, której głównym wykonawcą ma być Rafako, premier Donal Tusk (PAP).

Spekulacje na temat wykreślenia inwestycji budowy dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole rozpoczęły się po tym, gdy prezes PGE (inwestor) Krzysztof Kilian, zapowiedział opracowanie nowej strategii firmy i realizację tylko tych inwestycji, które będą opłacalne. Tymczasem opłacalność opolskiej inwestycji, na dziś, stoi pod znakiem zapytania. Wszystko za sprawą niskich cen energii – w obecnych warunkach bardziej opłaca się produkować energię z węgla brunatnego niż kamiennego, a to właśnie ten ostatni miał być głównym paliwem planowanych bloków.

- reklama -

PGE zapowiadało publikację nowej strategii spółki do końca marca 2013 roku. Wówczas dowiemy się, czy inwestor nadal będzie chętny wydać 11,5 mld zł (brutto) na realizację inwestycji, od której tak bardzo zależy los Rafako i – wydaje się – całej grupy PBG, gdyż pogarszająca się sytuacja Rafako rzutuje możliwości zawarcia układu upadłościowego przez PBG, które plan wyjścia z kłopotów uzależnia właśnie od współpracy z Rafako.

/żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Rafako: przełomowa decyzja w sprawie Jaworzna

Krajowa Izba Odwoławcza podjęła decyzję w sprawie odwołań od wyników przetargu na budowę bloku energetycznego Elektrowni Jaworzno (III) (więcej>>>). Pierwotnie przetarg wygrało konsorcjum Rafako – Mostostal Warszawa.

Zysk Rafako niższy o dziesiątki milionów. Rok 2013 kluczowy

Wzrost przychodów przy jednoczesnym spadku zysków i zwiększenie ujemnego salda przepływów finansowych – oto wyniki Rafako za 2012 rok. Straty w Grupie PBG sięgają 3,6 mld zł. Rok 2013 kluczowym dla Rafako i PBG>>>

Rafako: współpraca przemysłu z nauką

X Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie w modernizacji i budowie nowych bloków energetycznych", była okazją do wymiany doświadczeń świata przemysłu i nauki.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj