– Bezpieczeństwo państwa jest sprawą wszystkich obywateli – przypomina kpt. T. Kuśmierczy i zachęca do wstępowania w szeregi NSR, a także uspokaja pracodawców – "na zatrudnieniu rezerwistów nie możecie stracić".
Budowa Narodowych Sił Rezerwowych miała zapewnić możliwości szybkiego wzmocnienia potencjału obronnego państwa w sytuacji wzrostu poziomu zagrożeń. Tymczasem wśród wielu pracodawców pokutuje przekonanie, że zatrudnienie żołnierza NSR pociąga ryzyko "strat" związanych z jego udziałem w manewrach, czy realizacją zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wątpliwości te rozwiewa kpt. Tadeusz Kuśmierczyk z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku.
Kapitan Tadeusz Kuśmierczyk przekonuje, że mimo obowiązków, które spoczywają na pracodawcy, warto zatrudniać żołnierzy NSR.
Kpt. T. Kuśmierczyk: Bezpieczeństwo Państwa jest sprawą wszystkich obywateli. Obronność wymaga zaangażowania i współpracy zarówno instytucji państwowych, jak i wszystkich obywateli, a także przekonania o konieczności respektowania wzajemnych potrzeb i interesów.
W. Ż. : Jednakże taki żołnierz musi brać udział w manewrach i ćwiczeniach. Czy to nie przyniesie pracodawcy strat?
Kpt. T. K.: W czasie nieobecności pracownika z powodu wykonywania obowiązków w ramach NSR, pracodawca nie ponosi żadnych kosztów wynikających ze stosunku pracy. Wydatki z tytułu wypłaty pracodawcom rekompensat pokrywane są z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.
W. Ż. : Jakie jest przeznaczenie środków MON z tego tytułu?
Kpt. T. K.: Świadczenia pieniężne za okres odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej, obejmują: przeszkolenie nowego pracownika, odbycie przez tego pracownika szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przydzielenie odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, opłaty za przeprowadzenie badań lekarskich lub psychologicznych, ubezpieczenie związane ze specyfiką danego zawodu, przedstawienie oferty zatrudnienia i przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, innych należności wypłacanych nowemu pracownikowi.
W. Ż. : Co musi zrobić pracodawca, aby otrzymać świadczenia?
Kpt. T. K.: Wypłata świadczenia następuje na udokumentowany wniosek pracodawcy, przesłany do właściwego szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego. Wniosek powinien być wysłany w terminie do 30 dni od dnia zwolnienia z ćwiczeń i jednocześnie nie później niż w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu pełnienia służby okresowej.
W. Ż. : Jak długo trzeba czekać na pieniądze?
Kpt. T. K.: Wysokość świadczenia należnego pracodawcy ustala Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i dokonuje jego wypłaty na rachunek bankowy wskazany we wniosku pracodawcy w okresie miesiąca od dnia otrzymania wniosku. Kwota świadczenia za każdy dzień odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej przez żołnierza rezerwy nie może być wyższa od 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w miesiącu poprzedzającym powołanie do odbycia tych ćwiczeń lub służby.
W. Ż. : Czy umiejętności nabywane przez żołnierzy NSR mogą być w jakikolwiek sposób przydatne dla pracodawców?
Kpt. T. K.: Żołnierze NSR, stosownie do posiadanych kwalifikacji i specyfiki zajmowanych stanowisk służbowych, mogą być kierowani na kursy i szkolenia specjalistyczne. Pracodawcy mogą wykorzystać te kwalifikacje, zgodnie ze swoimi potrzebami, przez co uzyskają wykwalifikowanych pracowników, bez ponoszenia nakładów finansowych.
W. Ż.: Jaka jest misja żołnierzy NSR?
Kpt. T. K.: Przeznaczenie żołnierzy NSR to przede wszystkim: zwalczanie klęsk żywiołowych i ich skutków, działania antyterrorystyczne, działania z zakresu ochrony mienia, udział w akcjach poszukiwawczych, udział w ratowaniu, ochronie zdrowia i życia ludzkiego, oczyszczanie terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego, realizacja zadań z zakresu zarządzanie kryzysowego.
W. Ż.: Jakie są obowiązki pracodawców z tytułu zatrudnienia żołnierzy NSR?
Kpt. T. K.: Pracodawcy muszą udzielać im zwolnienia od pracy na 2 dni bez zachowania prawa do wynagrodzenia na wniosek pracownika i na 1 dzień po odbyciu ćwiczeń również bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Poza tym pracownicy Ci muszą mieć zagwarantowane zatrudnienie na na poprzednio zajmowanym stanowisku pod względem rodzaju pracy i wynagrodzenia. Co więcej, w przypadku uzyskania przez pracownika wyższych kwalifikacji, pracodawca w miarę możliwości powinien zatrudnić go na stanowisku odpowiadającym nabytym kwalifikacjom. Ponadto pracodawcy powinni pamiętać o zawiadamianiu WKU o zatrudnieniu, zwolnieniu, kwalifikacjach i zajmowanym stanowisku do 14 dni od zdarzenia.
W. Ż.: To dość dużo…
Kpt. T. K.: Tak, ale powinniśmy pamiętać o misji i przeznaczeniu żołnierzy NSR, którzy w sytuacji zagrożenia będą bronić kraju lub – w razie wystąpienia klęsk żywiołowych – zajmować się ich zwalczaniem. Ponadto w razie potrzeby mogą być przeznaczeniu do ochrony mienia, udziału w akcjach poszukiwawczych, oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Warto pamiętać o tych działaniach, do których żołnierze NSR są przeznaczeni, gdyż pewnego dnia to sam pracodawca, jego rodzina lub sąsiad mogą potrzebować ich pomocy… W tym miejscu chciałbym również zachęcić wszystkich chętnych do wstępowania w szeregi NSR, również tych, którzy myślą o przejściu na zawodowstwo. W ubiegłym roku z WKU w Rybniku 30 żołnierzy NSR przeszło do struktur zawodowych armii. Ponadto udział w ćwiczeniach wiąże się w z roczną, negocjowaną w ramach kontraktu, premią, która może wynieść nawet 2000 tys. zł.
/żet/
——————————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 134
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Rusza rekrutacja do Narodowych Sił Rezerwowych
Akces do Narodowych Sił Rezerwowych może okazać się przepustką do zawodowstwa. Jak wstąpić do NSR? Czy konieczne jest dodatkowe przeszkolenie? Zapoznaj się ze szczegółami tego zagadnienia>>>
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–