8 kwietnia – uroczystość Zwiastowania Pańskiego

To wielkie święto kościelne, upamiętniające Zwiastowanie Bogurodzicy ustanowione zostało przez Jana Pawła II i jest obchodzone 25 marca, ale w tym roku ze względu na Wielki Tydzień oraz Wielkanoc przełożone na 8 kwietnia.

 

- reklama -

 

 

 

Bł. Jan Paweł II  za swego pontyfikatu ustanowił to święto powołując się na Ewangelię w/g św. Łukasza: „Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, – błogosławiona Jesteś między niewiastami. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się Maryjo, znalazłaś łaskę u Boga Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany synem najwyższego. A Pan Bóg do mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad nad domem Jakuba na wieki, a jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego, osłoni Cię. Dlatego też święte, które się narodzi, będzie zwane synem Bożym. Na to Maryja rzekła: Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł. Zwiastowanie odbyło się dziewięć miesięcy przed narodzeniem Chrystusa. Słowa zwiastowane przez anioła spełniły się.

 

Kiedy w 1923 roku pierwsze siostry Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha  świętego, sprowadzone do Raciborza przez prał. Karla Ulitzkę, zamieszkały w domu po dawnej restauracji Edelweis  (Szarotka). Było to w święto Zwiastowania Pańskiego. Stąd też klasztor nazwano ANNUNTIATA co znaczy zwiastowanie. Dlatego siostry obchodzą w tym dniu święto patronalne czyli odpust.

 

Warto dodać, iż Cerkiew prawosławna również obchodzi uroczyście  święto zwiastowania, ale według kalendarza gregoriańskiego 7 kwietnia, bo jest to jedno z 12 głównych świąt obchodzonych przez wyznawców prawosławia.

/K.N./

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Dobrze, iż wspomnieliście o klasztorze Annuntiata który w naszym mieście pełni nie tylko rolę służebną dla wierzący i niewierzących
    ale ma także wielkie znaczenie społeczne dla Raciborza.

  2. Anunntiata to najpiekniejsza inicjatywa, jaką przyszło mi poznać w naszym mieście. Pokazuje, że dla Boga to, czy wierzysz czy nie nie ma znaczenia – ważne jest zeby pomagać drugiemu bliźniemu i mieć miłość w sercu. Tam nikt nie pyta czy wierzysz czy nie zanim otrzymasz pomoc – tam jesteś człowiekiem, którego trzeba wesprzeć bez względu na to, czy wielbisz Boga czy Budde.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj