Sukces G5 w „Poznajemy ojcowiznę”

Dżesika Szymańska, Olga Fedyszyn i Magdalena Pietraszko, uczennice raciborskiego Gimnazjum nr 5, zdobyły drugie miejsce w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy ojcowiznę".

Róża Szramek, nauczycielka geografii w Gimnazjum nr 5 w Raciborzu przygotowuje swoich uczniów do konkursu "Poznajmy Ojcowiznę" już od 11 lat. Konkurs ma na celu poznanie swojego regionu, ciekawych ludzi, ciekawych miejsc. – Zazwyczaj nasze podróże, poznawanie świata zaczynamy od dalekich miejsc, często poza granicami krajua, a nie zauważamy piękna tego najbliżej nas. Konkurs ma młodym ludziom uświadomić, że wspaniałe miejsca to nie tylko te dalekie i że warto poznawać historię swojej małej ojczyzny – tłumaczy Róża Szramek.

Uczennice G5 – Dżesika Szymańska, Olga Fedyszyn i Magdalena Pietraszko – na konkurs przygotowały pracę o zapomnianym cmentarzu ewangelickim znajdującym się przy ul. Starowiejskiej w Raciborzu. – Na cmentarzu pochowany jest m.in. Karol Mainka, założyciel raciborskiego obserwatorium geofizycznego. Udało nam się nawet znaleźć jego grób – mówi nauczycielka G5.


Uczennice z G5 odniosły sukces również podczas ubiegłorocznej edycji konkursu – wtedy przygotowały prace o dawnym cmentarzu katolicko-ewangelickim, znajdującym się na terenie obecnego Parku Roth. Gimnazjum nr 5 w Raciborzu – sukces uczennic w konkursie "Poznajemy Ojcowiznę" – zdjęcia.
– Nasza pierwsza wizyta na cmentarzu była dość przerażająca, było już ciemno, trudno było cokolwiek zobaczyć – przyznaje Olga Fedyszyn. – Co ciekawe, na wielu grobach paliły się nawet znicze – dodaje Magda Pietraszko. – I mimo, że naszą pracę zatytułowałyśmy "Droga ku zapomnieniu", to jednak palące się świece wskazywały, że jeszcze nie wszyscy zapomnieli o tym miejscu – mówiła Dżesika Szymańska.

- reklama -

Informacji uczennice szukały nawet u rodziny, która mieszka w przycmentarnym domu. – Niestety niewiele się dowiedziałyśmy, bo wcześniejsi lokatorzy wyjechali zagranicę, a obecny mieszka tam od niedawna. Ale udało nam się dowiedzieć m.in. że ostatni, można powiedzieć nieoficjalny pochówek miał tam miejsce kilkanaście lat temu. I to mimo, że cmentarz został zamknięty w latach 70-tych – mówi nauczycielka.

Cmentarz ewangelicki znajduje się w Raciborzu przy ulicy Starowiejskiej, jest piątą i ostatnią istniejącą do dziś nekropolią w mieście, zajmuje 1,41 ha, a powstał w 1920 roku. Na cmentarzu została wybudowana również kaplica cmentarna. Naprzeciwko kaplicy znajduje się pomnik w formie sarkofagu, na którym znajduje się hełm z inskrypcjami poświęconymi żołnierzom wyznania ewangelickiego poległym w I wojnie światowej. Cmentarz został zamknięty w 1974 roku, a na terenie nekropolii znajdowało się jeszcze do 1984 roku 719 mogił. Obecnie cmentarz podlega parafii ewangelicko-augsburskiej w Rybniku.

S.M., publ. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

W "Strefie" powstała półka bookcrossingowa

W raciborskiej "Strefie" powstała półka "bookcrossingowa". Inicjatywa wpisuje się we wspieraną przez raciborski zakład karny akcję promocji czytelnictwa. Klub dla Młodzieży Strefa w Raciborzu – bookcrossing – zdjęcia.

Angora doceniła gazetę szkolną Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Czasopismo uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu zajęło III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim Potęga Prasy, organizowanym przez tygodnik Angora. 

Uczniowie "mechanika" pasowani na Honorowych Krwiodawców

– Warto pomagać innym oddając krew, bo być może kiedyś sami będziemy tej krwi potrzebować… – mówi uczeń ZSM w Raciborzu i Honorowy Krwiodawca Bartosz Staszak. Pasowanie na Honorowych Krwiodawców – zdjęcia.

——————————————————————————————————————–

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj