PWSZ centrum kształcenia w zakresie pierwszej pomocy

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu uzyskała certyfikat nadający jej stopień Akademickiego Centrum Kształcenia w zakresie pierwszej pomocy. Uczelnia uzyskała akredytację londyńskiej organizacji FACC.

Znajomość zasad udzielania pomocy doraźnej ma niezwykłe znaczenie w jak najszerszych kręgach społeczeństwa. Każdy z nas przecież może stać się uczestnikiem lub świadkiem tragicznej sytuacji, w wyniku której osoby poszkodowane będą wymagały udzielenia pomocy. Stan wiedzy i umiejętności polskiego społeczeństwa w tym zakresie nie jest zadowalający. Dlatego też cenna jest każda inicjatywa służąca ograniczeniu liczby poszkodowanych w sytuacji oczekiwania na kwalifkowaną pomoc medyczną. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu realizuje ten cel poprzez stwarzanie studentom możliwości udziału w zajęciach wykładowych i ćwiczeniowych przedmiotu: pomoc przedlekarska. Pedagodzy szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa kładą nacisk nie tylko na wyposażenie studentów w wiedzę i kształtowanie umiejętności, ale jednocześnie starają się uwypuklać szlachetną ideę spieszenia z pomocą poszkodowanym, dążąc do zmiany postawy w tym zakresie.

- reklama -

W grudniu 2012 r., po złożeniu w Krajowym Biurze Akredytacji wniosku o aplikację dla uczelni wyższych, na podstawie której można ubiegać się o akredytację londyńskiej organizacji FACC, rozpoczęto proces związany z kompletowaniem niezbędnych dokumentów. Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z uzupełnieniem ankiety akredytacyjnej, złożono dokumentację, stanowiącą podstawę aplikowania o certyfkat nadający naszej uczelni stopień Akademickiego Centrum Kształcenia w zakresie pierwszej pomocy.

Osobą koordynującą proces podnoszenia jakości kształcenia w tym obszarze działalności edukacyjnej jest mgr Zofa Jędorowicz, wykładowca PWSZ oraz First Aid Instruktor FACC. Dokumentacja aplikacyjna została zaakceptowana i podpisana przez Rektora PWSZ w Raciborzu prof. Michała Szepelawego. Z kolei, pozytywną opinią Rady Dyrektorów i Dyrektora Generalnego Organizacji FACC w Wielkiej Brytanii oraz Krajowego Biura Akredytacji w Polsce przyjęto naszą uczelnię do grona prestiżowych instytucji edukacyjnych w zakresie pierwszej pomocy. 12.03.2013 r. PWSZ w Raciborzu uzyskała akredytację organizacji First Aid Certifcation Centre of London, potwierdzając tym samym profesjonalne przygotowanie naszej uczelni do organizowania różnych form edukacyjnych z dziedziny ratownictwa pierwszego kontaktu. FACC jest działającą w krajach Unii Europejskiej instytucją edukacyjną, która specjalizuje się w zakresie dydaktyki ratownictwa i pierwszej pomocy. Organizacja ta posiada podstawę prawną do udzielania akredytacji i licencjonowania podmiotów edukacyjnych zajmujących się różnymi obszarami medycyny ratunkowej. First Aid Certifcation Centre of London jest wpisana do właściwego rejestru prawnego w Wielkiej Brytanii pod
numerem 06788727.

FACC zajmuje się wieloma formami kształcenia w zakresie pierwszej pomocy, zwracając szczególną uwagę na:
– profesjonalne przygotowanie i prowadzenie kursów i szkoleń,
– redagowanie materiałów edukacyjnych dla uczestników różnych form doskonalenia,
– profesjonalizm edukacyjny instruktorów prowadzących kursy i szkolenia w systemie FACC,
– certyfkację absolwentów kursów i szkoleń, organizowanych w akre-dytowanych przez FACC Ośrodkach Kształcenia,
– wykształcenie i kompetencje dydaktyczne kadry kształcącej, która prowadzi różne formy doskonalenia w oparciu o programy
nauczania FACC oraz przestrzeganie standardów edukacyjnych w ramach prowadzonych kursów i szkoleń,
– opiniowanie projektów edukacyjnych w zakresie pierwszej pomocy.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, spełniając wymagania zawarte w ankiecie aplikacyjnej, posiada wysoki stopień przygotowania pod względem realizacji działań edukacyjnych z zakresu ratownictwa pierwszego kontaktu. Świadczy o tym wyposażenie pomieszczeń dydaktycznych, w których odbywają się zajęcia z pomocy przedlekarskiej. Specjalistyczny i podstawowy sprzęt edukacyjny to: fantomy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, treningowy automatyczny defbrylator zewnętrzny (AED), różne modele maseczek do sztucznej wentylacji, materace, materiały i środki opatrunkowe oraz sprzęt multimedialny. Ważnym czynnikiem, podnoszącym efekty kształcenia w zakresie pierwszej pomocy, jest umożliwienie studentom uzyskania międzynarodowych certyfkatów, potwierdzających kompetencje ratownicze. Dodatkową korzyścią dla studentów deklarujących chęć ubiegania się o certyfkat jest możliwość posiadania materiałów edukacyjnych, opracowanych przez organizację FACC w oparciu o światowe standardy medycyny ratunkowej.

Aby promować ideę profesjonalnego niesienia pomocy poszkodowanym w szerszym gronie społeczeństwa przygotowywana jest obecnie oferta kursów i szkoleń z obszaru ratownictwa pierwszego kontaktu. Osoby nieznające podstawowych zasad udzielania pomocy czują się bezsilne w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Z kolei podejmowanie działań ratowniczych jest ustawowym i moralnym obowiązkiem każdego człowieka. Z uwagi na niewystarczający poziom gotowości społeczeństwa polskiego do podejmowania działań o charakterze ratunkowym, należałoby podjąć kroki zmierzające do rozpowszechniania wiedzy i praktycznego jej zastosowania, a przez to dążyć do eliminacji postawy biernej w tym zakresie. Wartość ludzkiego życia jest bezcenna, dlatego ważna jest każda inicjatywa zmierzająca do poprawy znajomości tego zagadnienia w jak najszerszych kręgach społeczeństwa.

Za przychylność i wsparcie w realizacji inicjatyw związanych z podnoszeniem jakości kształcenia z zakresu działań edukacyjnych w obszarze ratownictwa pierwszego kontaktu pragnę wyrazić głęboką wdzięczność władzom uczelni, a w szczególności: JM Rektorowi PWSZ w Raciborzu, prof. Michałowi Szepelawemu, Prorektorowi ds. rozwoju i organizacji, dr. inż. Juliuszowi Kiesiowi oraz Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych, dr Beacie Fedyn.

mgr Zofa Jędorowicz

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 4 (62) / kwiecień 2013

 

 

         Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj