W czasach PRL władze starały się podkreślać podniosłość daty 9 maja inaugurując rozmaite, ważne dla kraju przedsięwzięcia – otwierając katowicki "Spodek", czy emitując pilotażowy odcinek "Czterech pancernych i psa…"
Dla aliantów II wojna światowa skończyła się 7 maja (8 maja wg czasu moskiewskiego), kiedy w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. D. E. Eisenhowera pod aktem kapitulacyjnym złożyli podpisy (działając z upoważnienia Naczelnego Dowódcy Wehrmachtu wlk. adm. Karla Doenitza) Szef Sztabu Dowodzenia Wehrmachtu w OKW gen. Alfred Jodl oraz przedstawiciele całości sił zbrojnych w tym wojsk lądowych, Luftwaffe i Kriegsmarine. Ze strony aliantów kapitulację Rzeszy przyjęli przedstawiciele strony amerykańskiej i brytyjskiej. Jednakże na wyraźne życzenie przywódcy ZSRS Józefa Stalina akt kapitulacji powtórzono 8 maja (9 maja czasu moskiewskiego) w kwaterze głównej marszałka Georgija Żukowa w Berlinie. Do dziś 9 maja jest obchodzony również w Polsce jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności (święto zostało ustanowione 9 maja 1945 roku).
W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej kolejne rocznice zwycięstwa 9 maja były wykorzystywane do otwierania muzeów, wielkich gmachów, premier telewizyjnych superprodukcji… Bliskim nam geograficznie jest otwarcie Państwowego Muzeum Zamkowego w Pszczynie (9 maja 1946 roku). 11 lat później reaktywowano Instytut Śląski w Opolu.
Choć serial "Czterej pancerni i pies" przesiąknięty jest propagandą PRL do cna, to dziś dla wielu Polaków trudno jest oglądać go bez sentymentu.
9 maja 1966 roku Telewizja Polska wyemitowała pilotażowy odcinek serialu, na którym miały wychować się pokolenia Polaków… Wówczas Polacy po raz pierwszy mieli okazję poznać filmowych superbohaterów – Janka Kosa, Olgierda, Grigorija, Gustlika oraz psa Szarika. Scenariusz do serialu napisał Jan Przymanowski, autor książki o tym samym tytule.
9 maja 1971 roku w Katowicach dokonano uroczystego otwarcia hali widowiskowo-sportowej "Spodek". To właśnie w spodku, pierwszy raz w Polsce, wystąpił zespół Metallica (10.02.1987). Tam też w 1996 roku zespół Deep Purple nagrał koncertowe DVD Live Encounters. W tym samym roku po raz pierwszy w Polsce wystąpiła również grupa The Cure. W kolejnych latach w "Spodku" zagrały inne, legendarne zespoły jak chociażby Pearl Jam, Judas Priest, Depeche Mode, czy… Modern Talking.
W oficjalnej propagandzie PRL gen. K. Świerczewski stanowił wzór wojskowych cnót…
9 maja 1975 roku wyemitowano pięćdziesięciozłotowy banknot z wizerunkiem gen. Karola Świerczewskiego – dowódcy, którego oficjalna propaganda starała się wypromować na jeden z największych umysłów wojskowych XX wieku, a który w rzeczywistości był dowódcą nieudolnym, mającym na swoim sumieniu śmierć tysięcy żołnierzy, którzy z powodu jego błędów w dowodzeniu – częstokroć spowodowanych nadużywaniem alkoholu – znaleźli bezsensowną śmierć na polu walki. Warto w tym miejscu podkreślić, że lata wcześniej, w 1920 roku, Świerczewski na własną prośbę został skierowany na front zachodni wojny polsko-bolszewickiej i wraz z Robotniczo-Chłopską Armią Czerwoną parł na zachód, by "po trupie białej Polski" zanieść kaganek rewolucji całej Europie.
9 maja to również inna, zgoła odmienna od powyższych rocznica… 9 maja 1794 roku wykonano wyroki śmierci przez powieszenie na zdradzieckich targowiczanach – kasztelanie sądeckim Józefie Ankwiczu, biskupie Józefie Kazimierzu Kossakowskim oraz hetmanach: Piotrze Ożarowskim i Józefie Zabielle. Tak insurekcja kościuszkowska rozprawiła się z przeniewiercami Ojczyzny.
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili światu, że znaleźli groby pomordowanych przez NKWD polskich oficerów… W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Deszczowe Święto Narodowe Trzeciego Maja
Deszcz nie odstraszył raciborzan przed świętowaniem rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po Mszy Św. w kościele farnym uroczystości przeniosły się pod pomnik abp. J. Gawliny. Święto Narodowe Trzeciego Maja – zdjęcia.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
"Żołnierze Wyklęci" z bronią w ręku nie godzili się na sowietyzację Polski… Ci, którym udało się uniknąć śmierci w ubeckich katowniach i na Sybirze, musieli zmierzyć się z trwającymi latami szykanami ze strony komunistycznych władz.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–
Warto przypominac takie fakty, a czy urząd o tym pamieta? Jakie choćby symboliczne upamietnienie takich dat prowadzi miasto Raciborz? Moze ktos wie?
Przydałaby się i dziś taka insurekcja… obawiam się, że mogłoby zabraknąć w kraju sznurów… jakby powiesić wszystkich zdrajców Polski