Wymiana żarówki w samochodzie z pozoru należy do łatwych czynności. Jednak okazuje się, że obecnie w coraz większej liczbie modeli nie jesteśmy w stanie wykonać tej czynności sami i musimy korzystać z pomocy profesjonalnego warsztatu.
Na początku ważna porada: zanim wyjmiesz żarówkę z reflektora, zapamiętaj, w jaki sposób została zamontowana (który element znajduje się u góry, a który u dołu). Należy pamiętać, że w czasie wymiany żarówki halogenowej nie wolno nam dotykać jej szklanego poszycia dłonią; wszelkie zabrudzenia w połączeniu z wysoką temperaturą spowodują zmatowienie szkła i krótszą żywotność elementu. Żarówka blokowana jest w lampie najczęściej za pomocą sprężynującego drutu, który odbezpieczamy przez dociśnięcie jego górnej części i przesunięcie w lewo lub prawo; podobnie postępujemy blokując nowy element. Przed włożeniem nowej żarówki powinniśmy sprawdzić połączenia elektryczne i przewody. Jeżeli występują jakieś usterki, powinniśmy się z tym zgłosić do warsztatu – samodzielne naprawy mogą prowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.
Żywotność samochodowych żarówek jest całkiem spora, poza tym zanim się przepalą, możemy nierzadko zobaczyć, że świecą nieco słabiej. Co innego, jeśli ten problem powtarza się co kilka tygodni lub dni – może to oznaczać nadmierne skoki napięcia. Wówczas warto skorzystać z usług elektryka.
W niektórych autach z bogatszym wyposażeniem montowane są tak zwane reflektory ksenonowe. Ich wymiana musi być zlecona fachowemu serwisowi, ponieważ są to światła samopoziomujące się. Odradzamy również samodzielny montaż tego typu oświetlenia z powodu różnych narzuconych standardów, które tego typu oświetlenie musi spełnić. Pamiętajmy również, że nawet najlepsze żarówki nie będą świeciły dobrze przez oszpecone lub zniszczone reflektory. Klosze lamp muszą być utrzymane w idealnym stanie. Nie mogą być porysowane, popękane ani przeciekać.
/Tomasz Opolony/
/Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/
——————————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 137
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
MOTOrady: Serwis klimatyzacji
Słabe chłodzenie naszej klimatyzacji, parowanie szyb i nieprzyjemny, wydobywający się z wentylacji zapach to niewątpliwe sygnały, że musimy interweniować. Co powinniśmy robić, aby cieszyć się z przyjemnego chłodu w czasie upalnych dni?
MOTOrady: O czym pamiętać na wiosennym przeglądzie
Wiosna jest świetną okazją do wykonania przeglądu technicznego i wizualnego naszego samochodu. Po wyjątkowo długiej i srogiej zimie podzespoły naszego auta tym bardziej wymagają kontroli.
MOTOrady: Jak często wymieniać olej?
Okresowe sprawdzanie poziomu oleju w silniku i jego wymiana w odpowiednim momencie to podstawowe czynności, które powinien kontrolować każdy kierowca. Wśród kierowców panują różne opinie na temat tego jak często to robić.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–