Tegoroczna Noc Kościołów także w Raciborzu

"Nie będzie to dzień ani noc, wieczorną porą będzie jasno” to motto tegorocznej Nocy Kościołów w diecezji opolskiej, która odbędzie się 24 maja. W tym roku w akcji wezmą udział także wybrane raciborskie parafie.

24 maja 2013 roku wieczorem wybrane kościoły i kaplice otworzą swoje drzwi dla mieszkańców Opola, Nysy i Raciborza. Wezmą w ten sposób udział w międzynarodowym projekcie Noc Kościołów, którego pilotażowa diecezjalna edycja odbyła się w ubiegłym roku w Nysie. Projekt ten jest jednym z owoców współpracy diecezji opolskiej z diecezją ołomuniecką, realizowanej na mocy umowy partnerskiej podpisanej w 2012 r. Międzynarodowe motto tegorocznej edycji Nocy Kościołów zaczerpnięte z Księgi Zachariasza brzmi: „Nie będzie to dzień ani noc, wieczorną porą będzie jasno” (14,7). Zapraszamy mieszkańców wymienionych miast – i nie tylko – do wieczornych spacerów i zatrzymania się w świątyniach i kaplicach, do modlitwy, zadumy i spotkania z duszpasterzami, do wysłuchania koncertów i ciekawych prelekcji, do zajrzenia w miejsca na co dzień niedostępne. Być może tego wieczoru, który – w myśl motta – nawiązuje do dnia wywyższenia Jerozolimy, kiedy „Pan będzie jeden i jedno będzie Jego imię” (por. Za 14,9), będziemy mogli wspólnie odkryć bliskość Pana i Jego światło, które rozprasza ciemności naszego życia.

Każdy uczestnik Nocy Kościołów otrzyma w kościele lub kaplicy, do której uda się najpierw, tzw. Paszport Pielgrzyma z programem oraz miejscem na zbieranie pieczątek potwierdzających obecność w kolejnych kościołach i kaplicach. Zebrawszy odpowiednią ilość pieczątek może w dowolnym z tych miejsc otrzymać Certyfikat Nocy Kościołów, jako pamiątkę udziału w tym wydarzeniu.

- reklama -
Program Nocy Kościołów w raciborskich parafiach:

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Racibórz, ul. Mickiewicza 8
18.00 – Msza św.
18.30 – Nabożeństwo majowe
19.00 – Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem
19.30 – „Dom św. Notburgi dziełem proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP Hermana Schaffera” – spotkanie z zaproszonym Gościem
20.30 – Koncert organowy
21.00 – Prezentacja multimedialna: „Życie i kult świątobliwej siostry Ofki, Eufemii Piastówny, księżnej Raciborskiej”
22.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
i okazja do spowiedzi
23.00 – Koncert muzyczny (trio smyczkowe)
23.30 – Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem
24.00 – Krótki koncert na dobranoc

Kościół pw. św. Paschalisa – Racibórz-Płonia, ul. Sudecka 27
19.00 – Msza św.
19.45 – „Ballada o wilku z Gubbio” – nie-bajka i nie-tylko dla dzieci w wykonaniu dzieci i młodzieży parafialnej
20.00 – Zwiedzanie kościoła i zakrystii
21.00 – Apel Jasnogórski i nabożeństwo ze świecami, Akatyst w wykonaniu chóru parafialnego
22.00 – Zwiedzanie kościoła i zakrystii
23.45 – Nabożeństwo na zakończenie: „Uczyń mnie Panie narzędziem Twego pokoju” – modlitwa ze św. Franciszkiem

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – Racibórz, ul. Warszawska 29
18.00 – Msza Święta,
18.30 – Nabożeństwo majowe
19.00 – Prelekcja: „Historia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu”
20.00–23.00 – Wieczór uwielbienia
19.00–23.00 – Wieczór filmowy w kaplicy pod kościołem – cykl półgodzinnych filmów o akcji Net for God Ruchu Chemin Nuef


Zamek Piastowski – Racibórz, ul. Zamkowa 2

18.00 – Prelekcja: „Kaplica zamkowa w Raciborzu – zapomniane miejsce kultu”
19.00–23.00 – Zwiedzanie zamku i kaplicy
19.30 – Spotkanie z Misjonarkami – Siostry z Annuntiaty (prelekcja, przeźrocza)

Kościół pw. św. Mikołaja – Racibórz, ul. Kościelna 1
17.00 – Msza św.
19.30 – Projekcja filmu dokumentalnego „Tajemnice kościoła św. Mikołaja”
20.00 – Okazja do spowiedzi
21.00 – Apel Jasnogórski
21.30 – Modlitwa uwielbienia „Śpiewem chwalmy Pana”
22.30 – Projekcja filmu dokumentalnego „Tajemnice kościoła św. Mikołaja”

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – Racibórz-Ostróg, ul. Morawska 1
18.00 – Msza św.
19.00 – Mały koncert organowy
20.00 – Zwiedzanie kościoła z historią parafii
21.00 – Słów kilka o pięknie liturgii
22.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi
23.00 – Nocne zwiedzanie kościoła

A oto jak zachęca do wzięcia udziału biskup opolski Andrzej Czaja: Dzieląc radość z duszpasterskiej współpracy diecezji opolskiej i ołomunieckiej, kieruję słowa uznania i moje pasterskie błogosławieństwo wszystkim, którzy uczestniczą w przygotowaniu kolejnej edycji międzynarodowego projektu „Noc kościołów” w obu diecezjach. Cieszy mnie fakt, iż w tym roku wydarzenie to będzie przeżywane już w trzech miastach naszej diecezji: w Opolu, Nysie i Raciborzu. Tegorocznej Nocy Kościołów towarzyszyć będzie motto, pochodzące z Księgi Proroka Zachariasza: „Nie będzie to dzień ani noc, wieczorną porą będzie jasno”. Życzę wszystkim, którzy wybiorą się w piątkowy wieczór na duchowy spacer po świątyniach i innych ciekawych miejscach, by to wyjątkowe, nocne nawiedzenie kościołów, wspólna modlitwa, rozważanie Słowa Bożego i liturgia pomogły odnowić ich osobistą więź z Bogiem oraz doświadczyć Kościoła, jako wspólnoty ludzi obdarowanych udziałem w życiu Bożym i mogących czerpać z Jego łaski. Ufam, że nasze wspólne trwanie przed Panem „we dnie i w nocy” posłuży duchowemu dobru wiernych i rozbudzi w nas nadzieję spotkania z Nim owego dnia, w którym „wieczorną porą będzie jasno” światłością przychodzącego Pana. Szczęść Boże!

 

źródło: diecezja opolska

 

Paweł Strzelczyk

 

 ————————————————

 

patrz także:

 

Czterech nowych księży z Raciborszczyzny

W sobotę 18 maja w katedrze opolskiej przyjmie święcenia prezbiteratu 11 diakonów, alumnów opolskiego seminarium i absolwentów teologii na Uniwersytecie Opolskim. Wśród nich znalazło się czterech księży z Raciborszczyzny

 

 

96 lat od objawień fatimskich, 32 lata ocalenia JPII

 32 lata temu Mehmet Ali Agca dokonał nieudanego zamachu na Jana Pawła II. Papież do końca życia twierdził, że od śmierci wybawiła go Matka Boska – próba zamachu została przeprowadzona w 64. rocznicę objawień fatimskich.

 

Busem bezpłatnie do kościoła

Wielu ludzi starszych, schorowanych, często nie jest w stanie dojść do kościoła na Mszę św. Nie mają też osób bliskich które  by ich dowiozły samochodem. Pozostało im jedynie wysłuchanie Mszy św. z radia czy telewizji.

 

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. No tak, w większych miastach Polski w ten weekend organizowana jest impreza pn. „Noc Muzeów” – ludzie zwiedzają muzea za darmo, biorą udział w wykładach, pokazach i instalacjach. A w raciborzu mamy Noc Kościołów. Dla każdego wedle potrzeb. Koszmar. Czy nasz zamek i muzea włączają się nota bene w Noc Muzeów?

  2. Dawniej, zamiast nocnych wędrówek po kościołach, były nocne adoracje Najświętszego Sakramentu, kiedy mieszkańcy poszczególnych ulic uczestniczyli w tej adoracji. Ale to już wspomnienie!

  3. ja już jestem po Nocy Muzeów w Krakowie. Było wspaniale i wiele nowych rzeczy się nauczyłem. Szkoda, że takich inicjatyw nie ma w naszym mieście.

  4. Jakby ktoś nie zauważył, to w Raciborzu mamy jedno muzeum + zamek, w którym coś tam zgromadzono, ale można to objerzeć w 15 minut 😀 dobrze wiec, ze Racibórz chociaż w taki sposób włącza się w noc muzeów – organizując noc kościołów – to kawał historii Raciborza.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj