W 1223 pojawiła się pierwsza historyczna wzmianka nt. Brzezia nad Odrą. Według innych źródeł, faktyczne początki Brzezia datuje się na VIII wiek, było ono wówczas osadą, która pełniła funkcję służebną wobec Raciborza.
28 maja o godz. 18:00 na wzgórzu "Lipki" (276,2 m n.p.m.) w Brzeziu zostanie odprawione nabożeństwo majowe z okazji historycznej rocznicy – 790 lat temu pojawiła się pierwsza historyczna wzmianka na temat Brzezia nad Odrą. Faktyczne początki Brzezia datuje się na VIII wiek. Wówczas osada pełniła funkcję służebną wobec Raciborza i Lubomi.
Wzgórze "Lipki" jest nie tylko wspaniałym miejscem widokowym, lecz jednocześnie miejscem wiekowego kultu, a rosnące tam lipy legenda łączy z przemarszem wojsk króla Sobieskiego na raciborski zamek 330 lat temu, kiedy to król ciągnął z odsieczą oblężonemu przez bisurmanów Wiedniowi.
Patronat medialny:
Brzeski Parafianin
GazetaInformator.pl
raciborz.com.pl
//i/
Mam „Brzeskiego Parafianina” – wszystkie numery i takich bzdur tam nie znalazłem, jakie tu prezentujecie. Jest zwyczaj; gdy autor czerpie materiał z obcego źródła tekstowego, jak w tym przypadku, dane historyczne – podaję się jako nie swoje „()”.
– Nazwa Brzezie nad Odrą pojawia się dopiero po II wojnie św.
– w VIII wieku nie było jeszcze miasta Raciborza
– w VIII wieku pojawiają się tu Słowianie, zakładają tu pierwsze Słowiańskie Grody (W Lubomii, i na Ostrogu – w miejscu obecnego Zamku)
– Wymieniona osada była skupiskiem ludności, która służyła na Ostrogu w Grodzie – potem w Zamku. Na Pogwizdowie są też Glinioki, gdzie wyrabiano gliniane naczynia na potrzeby Grodu. Pogwizdów, nazwa na starych mapach, jest starsza od późniejszego Brzezia, z łacinskiej pisowni Breze – brzoza.
– na pewno Brzezie już było wsią, zanim pojawia się lokacja miasta Raciborza – Dzisiejsze dzielnice Raciborza: Markowice, Brzezie, Ostróg, Stara Wieś, Proszowiec, Bosacz, Bronki itp. były wsiami o starym rodowodzie, przynależne do Piastowkich książąt.
Pochwała inicjatywie upamiętniającej tak ważne wydarzenie historyczne.
Weź się zawistny szatanie. Przecież to jest notka prsowa, a nie etymologiczno-historyczny artykuł. Ma zachęcać do wzięcia udziału w nabożeństwie ku czci Pana, a Ty nawet tutaj, z takiej okazji siejesz zamęt. Precz!
Notka prasowa musi być poprawna, na nic zdaje się przywoływanie do pomocy szatana ! ! !
Przecież ta notka jest poprawna. Zawiera niewiele informacji, ale nie kłamie w żaden sposób.