Trzecioklasiści w Muzeum w Oświęcimiu

0

Dnia 20 maja 2013 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wyjechali do Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyjazd do Oświęcimia rozpoczął się od projekcji na auli szkolnej filmu poświęconego wyzwoleniu obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu przez wojska radzieckie w styczniu 1945 roku. Następnie młodzież zwiedzała Muzeum Oświęcim-Brzezinka, poznając jego historię oraz tragiczne losy więźniów obozu. Szczególnym momentem dla uczniów było zwiedzanie bloku 11 – bloku śmierci. Pod ścianą śmierci młodzież uczciła pamięć wszystkich zamordowanych w obozie, składając kwiaty i znicze.


Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zostało utworzone staraniem byłych więźniów Auschwitz-Birkenau, na mocy ustawy z 1947 roku, celem zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na Muzeum składają się główne dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau,. Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna oraz kilkanaście tzw. wystaw narodowych, zorganizowanych przez państwa upamiętniające ofiary swoich obywateli. Muzeum jest jednostką bezpośrednio podporządkowaną Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednakże jego działalność jest wynikiem szeroko zakrojonego międzynarodowego porozumienia.


Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Państwowego Oświęcim-Brzezinka miał na celu pokazanie młodzieży tragicznego fragmentu historii Polski, Europy, jak również świata, po to, aby ocalić to miejsce od zapomnienia i opowiadać o nim następnym pokoleniom.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here