W Nędzy dowiesz się wszystkiego na temat ekologicznych upraw

0

Warsztaty ekologicznego uprawiania ogródka, gotowania oraz jarmark ekologiczny – to niektóre atrakcje, jakie dla miłośników zdrowego odżywiania przygotowało Gminne Centrum Kultury w Nędzy.Gminne Centrum Kultury w Nędzy realizuje projekt "Akademia Eko-idei". – W czasie realizacji projektu Nauczysz się, jak w zgodzie z naturą prowadzić domowe uprawy warzywne i owocowe, aby dawały one smaczne i zdrowe plony. Dowiesz się, jakie są zasady zdrowego, zgodnego z naturą odżywiania i nauczysz się praktycznego ich stosowania w codziennym gotowaniu. Zaproszeni przez nas eksperci pokażą Ci, jak samodzielnie i zdrowo przetwarzać własne produkty i robić z nich smakowite, domowe wyroby – zapewniają organizatorzy.

Harmonogram projektu:
 
13.07.2013 sobota, godz. 16.00
"O przemysłowych i ekologicznych metodach produkcji żywności, ich wpływie na środowisko i zdrowie konsumentów" – wykład – Piotr Dominiak

- reklama -

Współczesne przemysłowe metody produkcji rolnej i wynikające z tego zagrożenia ekologiczne, wpływ rolnictwa przemysłowego na zdrowie konsumentów, dodatki chemiczne do żywności przemysłowej, zasady funkcjonowania rolnictwa ekologicznego, pozytywny wpływ produktów rolnictwa ekologicznego na zdrowie konsumentów oraz funkcjonowanie obszarów wiejskich.

ok. 17.30 Projekcja filmu „Food, inc.” (Korporacyjna żywność) – 2008, reż. Robert Kenner

Dzisiejsze metody hodowli oraz produkcji rolnej są odpowiedzią na wielkość konsumpcji i sprzedaży tzw. fast foodów, która obejmuje coraz szerszy zasięg od lat 50. Zysk zaczął liczyć się dużo bardziej od zdrowia konsumentów, pracujących przy taśmach ludzi, a także humanitarnych sposobów zabijania zwierząt. Film dokumentalny "Korporacyjna żywność" bez ogródek ukazuje przekleństwo dzisiejszego świata, w którym konsumpcja jest najważniejsza i nic poza nią nie ma znaczenia.

 
27.07.2013 sobota, godz. 16.00
"Tradycyjny sad – źródło bioróżnorodności " – wykład i warsztaty – Katarzyna Krakowska

Bioróżnorodność jako podstawa funkcjonowania człowieka. Różnica pomiędzy sadem towarowym a tradycyjnym. Gatunki w tradycyjnym sadzie oraz ich przeznaczenie. Zakładanie, pielęgnowani i ochrona tradycyjnego sadu. Źródła pozyskiwania tradycyjnych odmian. Jak zarobić, posiadając tradycyjny sad w Polsce. Część praktyczna warsztatów będzie dotyczyła niekonwencjonalnego wykorzystania owoców w kuchni.

3.08.2013 sobota, godz. 10.00-16.00
„Wstęp do Permakultury” – PERMAculture CHALLENGE 2013 – DESIGNING for ABUNDANCE – warsztaty z Łukaszem Nowackim

W programie warsztatów: ekologia ogrodów permakulturowych i podstawy sukcesji ekologicznej i projektowania permakulturowego, strategie i techniki zakładania ogrodów permakulturowych, wytwarzanie żywności i zestawianie gildii do ogrodu permakulturowego, grzyby i ich rola w ogrodzie permakulturowym i w procesie uprawy zdrowej żywności, kompostowanie, nawożenie i tworzenie biologicznie czynnej gleby, obieg wody i tworzenie odpowiedniego mikroklimatu w ogrodzie permakulturowym, budowa wyniesionej grządki – zajęcia praktyczne.

7.09.2013 sobota, godz. 16.00
"Zdorwie na talerzu" – warsztaty gotowania – Weronika Piasecka

Warsztat pozwoli uczestnikom nabyć praktyczne umiejętności z zakresu przygotowywania posiłków w oparciu o kuchnię makrobiotyczną i pięciu przemian, wykorzystania ziół przyprawowych w kuchni, przygotowania zakwasu chlebowego i upieczenia chleba wieloziarnistego. Te kilka godzin wspólnej warsztatowej pracy, zakończy się mini ucztą, na którą złożą się ugotowane specjały. Główne miejsce na stole zajmie świeży, pachnący, gorący chleb.

21.09.2013 sobota, godz. 16.00
„Gotowanie według pięciu przemian i zasad makrobiotyki” – wykład i warsztaty kulinarne z Tadeuszem Bylicą

Teoria pięciu przemian w podziale żywności ze względu na właściwości energetyczne. Zasady gotowania według pięciu elementów z uwzględnieniem równowagi Yin/Yang. Filozofia makrobiotyki: zasady doboru żywności – standardowa dieta Makrobiotyczna, indywidualne podejście do diety (grupa krwi, konstytucja), żywienie w chorobach cywilizacyjnych, działanie żywności w sferze psychiczno-duchowej, praktyka gotowania makrobiotycznego (śniadanie, obiad, deser).

29.09 2013 (niedziela) – FINAŁ PROJEKTU, godz. 10.00
Jarmark produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych – plac targowy w Nędzy

Wystawcami będą mieszkańcy Gminy Nędza oraz zaproszeni przedstawiciele gospodarstw ekologicznych i sklepów ze zdrową żywnością. W sprzedaży m.in. miody, jaja kur zielononóżek, chleby, domowe ciasta, przetwory owocowo-warzywne.

Miejsce warsztatów: GCK w Nędzy, ul. Strażacka 2. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy i informacje pod nr tel.: 506141501. Liczba miejsc ograniczona.

Paulina Krupińska

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here