91. rocznica przyłącznia Górnego Śląska do Polski [WIDEO]

16 lipca 1922 w Katowicach podpisano akt przyłączenia części wschodniej Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film  opowiadający o jednym z architektów sukcesu sprzed lat – J. Rymerze.
Z okazji przypadającej 16 lipca 91. rocznicy podpisania aktu przyłączenia do Polski części wschodniej Górnego Śląska,  na zlecenie Muzeum Historii Polski w Warszawie, powstał poświęcony pamięci Józefa Rymera, pierwszego wojewody śląskiego.

- reklama -

Zamówiony przez Muzeum Historii Polski w Warszawie film opowiada o jednym z architektów sukcesu sprzed 91 lat – Józefie Rymerze. W filmie występują m. in. jego syn – Czesław oraz prof. Franciszek Marek, syn powstańca śląskiego, historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego. Autorem filmu jest katowiczanin Adam Turula.
Jednym z autorów historycznego sukcesu był Józef Rymer, polski działacz związkowy w Niemczech, działacz plebiscytowy, jeden z przywódców III Powstania Śląskiego, współautor Statutu Organicznego Województwa Śląskiego (czytaj więcej: Sejm gwarantuje szeroką autonomię dla Śląska), poseł na Sejm Ustawodawczy RP, pierwszy wojewoda śląski. Józef Rymer zmarł nagle, 5 grudnia 1922 roku. W chwili śmierci miał 40 lat.

Przyłączone 16 lipca do Polski ziemie leżały na wschód od tzw. linii Korfantego, która biegła od Bogumina, wzdłuż Odry do Kędzierzyna, dalej na północny wschód do Olesna i granicy z Polską. Przyłączone ziemie stanowiły – terytorialnie – mniejszą część Górnego Śląska, ale za to bardziej uprzemysłowioną.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Sejm gwarantuje szeroką autonomię dla Śląska

15 lipca 1920 rok Sejm RP uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Statut gwarantował Śląskowi szeroką autonomię. J. Gorzelik twierdzi, że realnym terminem przywrócenia autonomii dla Śląska jest rok 2020.

Powódź stulecia w Raciborzu. To już 16 lat

Mija szesnaście lat od czasu, kiedy trwające kilka dni opady spowodowały przelanie się Odry przez wały przeciwpowodziowe i jeden z największych kataklizmów w historii Raciborza. Miasto znalazło się pod wodą.

P. Newerla: Racibórz nigdy nie będzie Ratiborem

– Z czasem wszyscy, także my – Polacy, przyzwyczaimy się do dwujęzycznych tablic – podsumował wykład dot. nazw miejscowości w powiecie raciborskim Paweł Newerla.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here