W poniedziałek w Pocysterskim Zespole Klasztorno – Pałacowym w Rudach otwarto ciekawą wystawę poświęconą sakralnej architekturze drewnianej w woj. śląskim. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do listopada.
Szlak Architektury Drewnianej w województwie śląskim, o długości 1060 km obejmuje 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze.
Kościoły drewniane na Górnym Śląsku stanowią szczególną i uprzywilejowaną grupę zabytków architektury drewnianej. Pełnią one rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych i pątniczych. Wznoszono je od chwili wprowadzenia chrześcijaństwa; najliczniej w XVII i XVIII w., zwłaszcza na terenach zasobnych w lasy.
Na przestrzeni wieków na Górnym Śląsku istniało kilkaset kościołów drewnianych, ale uległy one, w wyniku reformacji, sekularyzacji dóbr kościelnych i ostatnich wojen światowych, zniszczeniu, spaleniu, przeniesieniu w inne miejsce lub zostały zastąpione kościołami murowanymi [za stroną internetową diecezji gliwickiej].
/ps/