Stare drewniane kościoły na wystawie w Rudach

W poniedziałek w Pocysterskim Zespole Klasztorno – Pałacowym w Rudach otwarto ciekawą wystawę poświęconą sakralnej architekturze drewnianej w woj. śląskim. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do listopada.

Szlak Architektury Drewnianej w województwie śląskim, o długości 1060 km obejmuje 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze.

- reklama -

Kościoły drewniane na Górnym Śląsku stanowią szczególną i uprzywilejowaną grupę zabytków architektury drewnianej. Pełnią one rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych i pątniczych. Wznoszono je od chwili wprowadzenia chrześcijaństwa; najliczniej w XVII i XVIII w., zwłaszcza na terenach zasobnych w lasy.

Na przestrzeni wieków na Górnym Śląsku istniało kilkaset kościołów drewnianych, ale uległy one, w wyniku reformacji, sekularyzacji dóbr kościelnych i ostatnich wojen światowych, zniszczeniu, spaleniu, przeniesieniu w inne miejsce lub zostały zastąpione kościołami murowanymi [za stroną internetową diecezji gliwickiej].

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here