Kartka z kalendarza: Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

0

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych, który został ustanowiony  przez światową organizację  „Klub Leworęcznych” w 1990 roku. W Polsce obchodzony jest od 2006 roku.

Sławni leworęczni to m.in.: Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Michał Anioł, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte, Ronald Reagan, George Bush, Barack Obama, Marilyn Monroe, Nicole Kidman, Julia Roberts, Robert De Niro, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Paul McCartney czy też Andrzej Wajda.

- reklama -

Już dawno minęły czasy, kiedy osoby leworęczne uznawane były za gorszy gatunek pochodzący od diabła. Coraz rzadziej też zdarza się, że małe dzieci są siłą przymuszane do pisana prawą rączką.
Okazuje się bowiem, że osoby, u których dominuje lewa ręka często są sprawniejsze intelektualnie, choć oczywiście nie jest to regułą.
Leworęczność  występuje znacznie częściej u mężczyzn, co jest prawdopodobnie związane z wyższym poziomem  testosteronu.
– leworęczność pojawia się częściej wśród bliźniąt i dzieci urodzonych z niską wagą
– 15 proc. ludzi praworęcznych używa lewej ręki przy wykonywaniu różnych czynności, jak na przykład rzucanie piłką, odbijanie piłki kijem w baseballu, gra w tenisa (Rafael Nadal) i prasowanie
 – jedna osoba na dwieście jest oburęczna – posługuje się obiema rękami z jednakową sprawnością (1 proc. ludzkości).

Ciekawostki o leworęcznych

Krzywdzące mity
W przeszłości pogardzano ludźmi leworęcznymi i bano się ich. Nazywano ich wyrzutkami, degeneratami i komunistami. Uważano, że są gorsi, niezdarni, ich obecność miała przynosić pecha.

W dawnych utworach scenicznych złe postaci zawsze wkraczały na scenę z lewej strony. Diabeł najczęściej opisywany jest jako leworęczny. W wieku XIX i XX dzieci leworęczne były często zmuszane biciem do pisania prawą ręką.

Grecy i Rzymianie nosili obrączkę na lewej ręce, aby uchronić się przed złem, jakie w niej tkwiło. Uważa się, że toast wzniesiony lewą ręką jest nieszczery lub podszyty wrogością.

Leworęczni jak bogowie
Za to Inkowie oddawali cześć ludziom leworęcznym, a członkowie plemienia Zuni, żyjącego w Ameryce Północnej, wierzyli, że ludzie leworęczni przynoszą szczęście.

Sprawdź, które oko masz dominujące
Niektórzy sądzą, że dominacja dotyczy zawsze całej strony ciała, czyli nie tylko ręki, lecz także nogi i oka. Tymczasem u większości dzieci, zarówno prawo-, jak i leworęcznych, występuje dominacja mieszana.

Wyceluj palcem w oddalony przedmiot, np. klamkę u drzwi. Następnie zamknij jedno oko. Jeśli patrzysz okiem dominującym, palec pozostanie w jednej linii z przedmiotem. Jeśli palec przesunie się w bok od przedmiotu, oko, którym patrzysz, nie jest dominujące.

Zmiana ręczności dziecka
Próby zmiany dominacji półkuli mózgowej na siłę mogą prowadzić do powstania problemów z orientacją przestrzenną i trudności w odróżnianiu strony lewej od prawej. Podczas zmiany dominacji półkuli mózgowej zmieniają się utrwalone połączenia włókien nerwowych, co nie wpływa korzystnie na płynny rozwój dziecka.
Każde dziecko rodzi się z określoną organizacją mózgu i wszelkie próby zmiany jego ręczności mogą jedynie doprowadzić do zamętu, który stanie się przyczyną frustracji, a nawet jąkania się.

Jak wykryć leworęczność u dziecka?
Kiedy położymy na brzuchu leworęczne niemowlę, obraca ono głowę w lewą stronę.

Dzieci, których co najmniej jedno z rodziców jest leworęczne, używają przez pewien czas na zmianę obu rąk, zanim wykształci się u nich stała dominacja jednej ręki.

Nie wcześniej niż w wieku około trzech lat dziecko ostatecznie określa swoją dominującą rękę przez konsekwentne używanie jej np. przy jedzeniu i zabawie.

Rodzice powinni obserwować, którą ręką dziecko chwyta przedmioty, który kciuk ssie, w której ręce trzyma smoczek itp.

Marta Rajchel
Źródło: własne oraz portal: mojemiastowarszawa.pl
Foto: wiadomości24.pl

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here