Potrzeby finansowe Miejskiego Zarządu Budynków są ogromne i znacznie wykraczają poza możliwości miejskiego budżetu. MZB boryka się z niskim standardem swoich zasobów, a także problemem niskiej ściągalności czynszów.
"Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Racibórz na lata 2014 – 2018" zdominował środowe (21.08.13) posiedzenie miejskiej Komisj Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Generalnie rzecz biorąc Gmina Racibórz będzie dążyła do zwiększenia liczy lokali o charakterze socjalnym (obecnie gmina posiada 460 takich lokali, w 2018 roku zamierza posiadać ich 529), a także pozyskiwania środków zewnętrznych, głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego raz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na prowadzenie niezbędnych prac remontowych.
Stan zasobów MZB nie przedstawia się obiecująco. Większość z nich powstała w latach 1931-1961. Zupełnie niewiele jest tych, które powstały po roku 1980. Nowy program remontowy charakteryzować będzie odmienna od dotychczasowej formuła. – Zmieniły się realia. Dawniej mieliśmy listę i adresy, które lokale bądź budynki przeznaczone są do remontu, teraz zastępujemy to wykazem rzeczowym i kwotowym – informowała wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Wiceprezydent Ludmiła Nowacka uważa, że w gospodarowaniu miejskim zasobem lokali i budynków nie należy opierać się wyłącznie na przesłankach ekonomicznych, ale również społecznych – socjalnych.
Jedyną jasną stroną posiadania dużego zasobu lokali socjalnych jest brak kar, które miasto musiałoby płacić właścicielom nieruchomości, z których lokatorzy – na mocy wyroku sądu – byliby przeznaczeni do eksmisji i skierowania do lokalu socjalnego. Jeśli gmina nie posiada lokalu socjalnego dla takiej osoby, wówczas zobowiązana jest płacić karę – ten problem w Raciborzu nie występuję.
– Sprzedaliśmy lokale użytkowe, teraz brakuje przychodów z ich najmu. Raz się zarobiło, a teraz trzeba płacić… szkoda – skwitował politykę gospodarowania miejskim zasobem budynków radny Dawid Wacławczyk.
Radny Andrzej Lepczyński zapytał uczestniczącego w pracach komisji dyrektora MZB Andrzeja Migusa, czy osoby borykające się z trudną sytuacją finansową mają możliwość odpracowania zaległości czynszowych. Dyrektor wyjaśnił, że nie we wszystkich przypadkach zalegania z czynszem można uciec się do takich kroków, ale generalnie taka możliwość istnieje – w 2012 roku skorzystało z niej niemalże 100 osób, które dzięki temu odpracowały łącznie 44 tys. zł długu.
Wiceprezydent Nowacka wskazała na jasne strony aktualnego stanu rzeczy – dzięki dużej ilości lokali i budynków wchodzących w skład MZB wiele osób ma zapewniony dach nad głową. Zdaniem wiceprezydent Nowackiej aspekty społeczne, choć trudne, muszą być i są brane w tym wypadku pod uwagę.
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
M. Lenk: My się od Odry broń Boże nie zamierzamy odwracać
Prezydent Raciborza zabrał głos w powracającej debacie na temat budowy kanału Odra – Dunaj. Co M. Lenk sądzi o kanale, jak zapatruje się na gospodarcze wykorzystanie Odry w Raciborzu? Zachęcamy do lektury wywiadu.
Rewolucja śmieciowa: śmieci walają się na osiedlach
Radny Robert Myśliwy objechał z aparatem raciborskie osiedla i odkrył ciemne strony rewolucji. To co w założeniu miało ulec poprawie, a więc segregacja odpadów, okazuje się nie lada kłopotem. Odpady zalegają pod pojemnikami.
Od września taniej w raciborskich przedszkolach
– Za pobyt w przedszkolach ponad 5 godzin rodzice zapłacą mniej niż dotychczas za każdą następną godzinę – uchwałę tej treści przyjmą radni na sierpniowej sesji. Zmiany wynikają nie tyle z hojności gminy, co z zarządzenia ministerstwa.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-
czy zawsze ten co pracuje bedzie musial placic na nieroba?????
Wydaje się, że błędem byłó wyzbycie się zarządzaniem wspólnotami. Prywatne firmy dobrze na tym prosperują. Dlaczego miasto nie stara się o dofinansowanie np. z UE, województwa itp. Wynika z wypowiedzi, że duża część budynków to stare kamienice, więc w ramach rewitalizacji nie można starać się o dofinansowanie?
nadal ładna ta nasza Ludmiłka
Portal sobie z prezydentowej chyba żarty robi. Juz gorszego zdjęcia nie mogli dać, no chyba, że ona tak na zywo wygląda. ile ona ma lat? 56? Wygląda koszmarnie.
Jakie zwierze tym razem ukryła we włosach Ludmiła?
Ludzie, odrobine kultury, naprawde.
Papugę!!