Zespoły pałacowo-parkowe stanowią największą atrakcję gminy Rudnik. Nie dziwią więc działania zmierzające do ochrony zapuszczonego dziedzictwa. Gminie udało się pozyskać środki na publikację dot. ochrony parków i lasów na jej terenie. Tereny gminy Rudnik wyróżniają się bogatymi zasobami środowiska naturalnego. Na szczególną uwagę zasługują parki ze starodrzewiem oraz rzeki, co w połączeniu z atrakcyjnym turystycznie ukształtowaniem terenu stanowi, a w przyszłości może stanowić w jeszcze większym stopniu, atrakcję regionu. Staraniem władz gminy, również przy współudziale środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach), położone na terenie gminy zespoły pałacowo-parkowe z roku na rok zyskują na atrakcyjności dzięki budowaniu przyległej do nich infrastruktury (parkingi, place zabaw, oznakowanie szlaków turystycznych itd.).
To właśnie parki i zespoły pałacowo-parkowe zasługują na szczególną ochronę i troskę. Dlaczego? Otóż zaledwie 7,6 proc. powierzchni całej gminy zajmują lasy. Jeśli występują – nie mają charakteru unikatowego. Tak niskie zalesienie gminy wiąże się z intensywną gospodarką człowieka, który większość terenów gminy przekształcił w pola uprawne. O opłacalności tej formy działalności na terenie gminy Rudnik najlepiej świadczy ogólnopolski rekord ceny za 1 ha ziemi uprawnej, który w 2012 roku padł w Sławikowie. Powyższe jeszcze bardziej przemawia za otoczeniem szczególną troską i ochroną terenów zielonych, które powstał dzięki ingerencji człowieka, w szczególności wzmiankowanych zespołów pałacowo-parkowych.
Zespół pałacowo-parkowy w Sławikowie, mimo że zaniedbany, nadal zachwyca swoim pięknem. Zespół pałacowo-parkowy – Sławików – zdjęcia>>>
Nie dziwi więc fakt, że władze gminy dokładają starań, aby dawnym, świetnym siedzibom i ich zielonemu otoczeniu przywrócić blask. Ważna w tym względzie jest również rola edukacji. Na tym polu na uwagę zasługują plany wydania publikacji "Ochrona parków i lasów na terenie Gminy Rudnik". Każde przedsięwzięcie kosztuje, tym bardziej cieszy więc fakt, że środki na realizację właśnie tego przedsięwzięcia gminie udało się pozyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który pozytywnie rozpatrzył wniosek gminy o stosowne dofinansowanie. Gmina otrzyma na wydanie publikacji 15 tys. zł.
/żet/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: