Sezon na grzyby w pełni. O czym należy pamiętać?

0

Mgr inż. Iwona Kowalska, grzyboznawca z raciborskiego sanepidu odpowiada na pytania dotyczące zbierania grzybów… Ile kosztuje sprawdzenie grzybów w PSSE? Czym grozi zatrucie grzybami? Zachęcamy do lektury.
Tegoroczny sezon na grzyby jest wyjątkowo obfity. O czym należy pamiętać zbierając grzyby, czy przebadanie swoich zbiorów w sanepidzie jest bezpłatne, jakie są objawy zatrucia grzybami? Zachęcamy do lektury wywiadu z mgr inż. Iwoną Kowalską, grzyboznawcą, pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu.

Wojciech Żołneczko: Których grzybów lepiej nie zbierać ze względu na ich podobieństwo do grzybów trujących?

- reklama -

Iwona Kowalska: Najlepiej nie zbierać grzybów, które mają na spodniej stronie kapelusza blaszki. Szczególnie niebezpieczne są grzyby, które mają białe blaszki, bulwiasto zgrubiałą podstawę trzonu oraz w górnej części zwisający pierścień (do nich należą wszystkie muchomory). Nie zbieramy również grzybów małych, ukrytych w ściółce, u których nie można dostrzec charakterystycznych cech.

Czy istnieją jakieś ogólne sposoby rozpoznawania grzybów trujący?

Nie ma ogólnej reguły odróżniania gatunków trujących od jadalnych, dlatego też należy zbierać gatunki dobrze nam znane. W przypadku wątpliwości zebrane okazy odrzucić lub skonsultować to z doświadczonym grzybiarzem lub grzyboznawcą.


O tym, że w okolicach Raciborza można znaleźć wspaniałe grzyby przekonał się pan Władysław z Kornowaca (na zdj.), którego wnuki – Andżelika i Kacper – znalazły na spacerze okazałego, ważącego niemalże kilogram prawdziwka. Polecamy również: Kornowac: dzieci znalazły gigantycznego prawdziwka!

Zbieranie których grzybów jest względnie bezpieczne, gdyż nie ma podobnych do nich trujących odpowiedników?

Główną zasadą bezpiecznego grzybobrania jest zbieranie wyłącznie tych grzybów, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne. Niedoświadczeni grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

Czy zbieracze grzybów z Raciborza i okolic często zgłaszają się do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Raciborzu celem upewnienia się, czy zebrane przez nich grzyby nie są trujące?

Bardzo dużo osób przychodzi z grzybami celem upewnienia się czy nazbierane grzyby należą do gatunków jadalnych. W porównaniu z ubiegłymi latami ilość ta jest znacznie większa, co jest prawdopodobnie spowodowane tegorocznym wysypem grzybów. Czy są to osoby z Raciborza czy okolic nie jestem w stanie powiedzieć bo o to nie pytam.

Czy takie sprawdzenie grzybów w PSSE w Raciborzu jest odpłatne, a jeśli tak, to ile kosztuje?

Sprawdzenie grzybów w PSSE w Raciborzu jest bezpłatne.  Osoby zainteresowane mogą ubiegać się o wydanie atestu na grzyby świeże, wtedy pobierana jest opłata według cennika PSSE w Raciborzu.

Czym może grozić zatrucie grzybami?

Zatrucie grzybami może prowadzić do zaburzeń żołądkowo – jelitowych, uszkodzeń narządów wewnętrznych np. wątroby, nerek, mięśnia sercowego lub w najgorszym wypadku nawet do śmierci.

Czy w Raciborzu w tym roku odnotowano już przypadki zatrucia grzybami? Ile w zeszłym roku było takich przypadków?

Nie odnotowano żadnych przypadków zatruć grzybami w roku obecnym i ubiegłym.

Dziękuję za rozmowę.

/Wojciech Żołneczko/

——————————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 147

Artykuły z regionu przeczytasz na portalu regionalnym GazetaInformator.pl

——————————————————————————————————————-

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here