Uczniowie „mechanika” odebrali nagrodę za najlepszy projekt

0

Odzyskiwanie energii traconej przy otwieraniu i zamykaniu drzwi – to projekt ZSM w Raciborzu, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie "Nowatorska elektryka" i zgarnął nagrodę główną – czek na 5 tys. złotych.

 

- reklama -

– Inżynieria to nauka, która ma ludziom ułatwiać życie – mówił jeden z laureatów ogólnopolskiego konkursu „Nowatorska elektryka”, zorganizowanego po raz pierwszy przez Fundację „Akademia Chint” i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi. Bez wątpienia zwycięskie projekty szkół branż elektrycznych i pokrewnych były zarówno praktyczne, użyteczne jak i nowatorskie. W restauracji „Satyna” w Łodzi wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, łódzki kurator oświaty Jan Kamiński, prezes zarządu „Akademii Chint” Ryszard Świetlicki i dyrektor ZSP nr 20 w Łodzi Zdzisław Jurewicz nagrodzili laureatów „Nowatorskiej elektryki” bonami w wysokości 5 tys. zl, 3 tys. zł i 2 tys. zł za kolejno I, II i III miejsce.

Jako najlepszy, jury składające się członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddziału Łódzkiego, wskazało projekt z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka w Raciborzu „Odzyskiwanie energii traconej przy otwieraniu i zamykaniu drzwi”, dzięki której można na przykład podświetlić znaki ewakuacyjne, numer domu, a nawet zasilić niewielkie reflektory.

Drugie miejsce zajął „System sterowania oświetleniem dla Inteligentnego domu” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie, dzięki któremu włącznikami światła można sterować pilotem czy za pomocą Bluetootha.

W uroczystości wręczenia nagród udział wzięli: Sławomir Janowski – dyrektor szkoły, Ignacy Szubryt – opiekun projektu oraz przedstawiciele zwycięskiego zespołu: Tomasz Fiutek i Paweł Pławecki. Nagrodę główną oraz czek na 5000 zł. wręczyli nam m.in. wojewoda łódzki –  Jolanta Chełmińska i Łódzki Kurator Oświaty – Jan Kamiński.

Przedsięwzięcie edukacyjne „Akademia Chint” powstała w 2011 roku jako wspólna inicjatywa ZSP nr 20 w Łodzi i firmy Chint. Stawia sobie za cel wspieranie szkolnictwa zawodowego o profilu technicznym, współpracuje już z ponad czterdziestoma szkołami w całej Polsce. Akademia pomaga młodzieży zdobywać praktyczną wiedzę poprzez organizowanie praktyk, konkursów czy wspólny udział w targach branżowych.

Akademia Chint zdobywa nowych partnerów w swej misji na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego. Kolejnym jest Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesne Technologie w Łodzi, z którego dyrektorem Sławomirem Faterem podpisano list intencyjny.

 

źródła: ZSM, Łódzki Urząd Wojewódzki

 

/ps/

 

 ———————————————-

 

zobacz także:

 

J. Kalabiński z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

16 października w Urzędzie Wojewódzkim nauczyciel  Zespołu Szkół Mechanicznych Jan Kalabiński odebrał przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here