M. Lenk: PK przegrało bo miało za wysokie koszty własne

7

Prezydent zdecydowanie zaprzecza, że to w magistracie ustalono dla Przedsiębiorstwa Komunalnego wyższą od konkurencji cenę za wywóz odpadów, w rezultacie czego przegrało przetarg. – To ich suwerenna decyzja – podkreśla.

– To ogromne nieporozumienie. Jaki cel miałby urząd miasta żeby nakazać zarządowi Przedsiębiorstwa Komunalnego kalkulować cenę, która przewyższała środki zarezerwowane w budżecie na realizację tego kontraktu? – prezydent kategorycznie dementuje pogłoski, że cenę z jaką PK przystąpiło do przetargu na odbiór odpadów komunalnych narzucono spółce z magistratu. Jak poinformował podczas posesyjnej konferencji prasowej jeden z dziennikarzy, zarzut taki podnoszą sami pracownicy miejskiej spółki. Oferta PK okazała się droższa od tej przedstawionej przez PUK Ruda Śląska, stąd to ta ostatnia została wybrana do obsługi zagospodarowania śmieci.

- reklama -

PK za wywóz tony odpadów życzył sobie 318 zł, co przekraczało urzędnicze wyliczenia wpływów z tego tytułu od mieszkańców Raciborza (50 tys. mieszkańców x 9 zł od osoby). – Już z tego punktu widzenia to nielogiczne – podkreśla prezydent.

Zdaniem prezydenta prezes PK musiał wiedzieć, ile gmina przewidziała na ten cel w budżecie, natomiast nie spodziewał się chyba, że będzie miał konkurencję. Firmy obsługujące okoliczne gminy nie były zainteresowane rynkiem raciborskim.

– Patrząc na wysokość kalkulacji, jaką PK przygotowała do procedury przetargowej, to zrobiła to prawidłowo, w oparciu o koszty które dotychczas generowała w tym zakresie. Trudno winić zarząd o przygotowanie nierzetelnej kalkulacji. Tyle, że była ona oparta o wartości, które rynek mocno zweryfikował. Po prostu koszty działalności PK: koszty zarządu, ogólnozakładowe, wydziałowe, są zbyt wysokie – relacjonuje Mirosław Lenk.

– Można powiedzieć, że PK nie było przygotowane do przetargu pod kątem kosztów organizacji. Oferta złożona w przetargu była suwerenną decyzją zarządu spółki – podsumowuje.

 

Paweł Strzelczyk

 

 ——————————————–

 

zobacz także:

 

Czy nocnej strzelaniny można było uniknąć?

– To trudne do egzekwowania – przyznaje prezydent Lenk w odniesieniu do uchwały regulującej godziny otwarcia barów i klubów. Chodzi o strzelaninę z 2 listopada, która miała miejsce grubo po planowym zakończeniu pracy lokalu.

 

 

Dwa przejazdy chcą remontować, trzeci zalać asfaltem

Prezydent Lenk pozazdrościł gminie Nędza pięknie wyremontowanego przejazdu kolejowego w Szymocicach i postanowił ubiegać się o to samo dla dwóch z trzech raciborskich przejazdów: w Markowicach i Studziennej.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

7 KOMENTARZE

 1. ty

  Pan prezydent Lenk wcześniej dwa razy też stanowczo zaprzeczał że nie inicjował RZGW i nikogo do podjęcia działań w celu wycięcia 600 drzew nad rzeką Odrą.I co były warte te stanowcze zapewnienia?Prawda wyszła na jaw i okazała się inna.Nie wiem jak inni mieszkańcy ale ja nie wierzę w to co mówi pan prezydent wogóle.

 2. to dysponowala niemiecka firmy z Rudy SLASKIEJ ?
  Niczym, poza zanizona – swiadomie …??? – ,,cena,, ?
  Takie ,,przeTARGI,, kazdy duren wygrywac POtrafi !
  [color=#ff0000]Oto wynik przyjmowania ceny jako najwazniejszego ,,kryterium,, .[/color]

 3. cyrk

  Przecież miasto ma 100% udzialu w PK. Prezydent wiedzial jaka kwota w budżecie jest zarezerwowana na gospodarkę śmieciową. Jest szefem prezasa PK, to dlaczego dopuścił do wygórowanej oferty przetargowej? Czyżby to planowe dzialanie było, albo brak kontroli co się w urzędzie miejskim i w spółce miejskiej dzieje? W Warszawie za bałagan przetargowy jeden z wiceprezydentów poleciał, a u nas winnych nie ma. Zakładanie z góry, że spólka nie ma już szans, że nie wygra, że nie ma ci przystępować do ponownego przetargu, co można o tym sądzić? Wybory tuż tuż, a oni jeszcze chcą rozwalić,to co się jeszcze w tym mieście uchowalo.

 4. gelt

  Ten przetarg w PK wygląda na szyty grubymi nićmi.Kto rządzi w tym mieście?. Można by chyba scenariusze sensacyjne pisać i to nie jeden na kanwie tego co się dzieje w tym mieście .

 5. ,,kasy,, zainwestuje niemicka firma z Rudy Slaskiej ?
  Ile zakupi NOWEGO sprzetu ? Ile zakupila NOWYCH pojemnikow ?
  Ile jeszcze pytan jeszcze trzeba zadac by ,,bezRADNI,, o w/w wreszcie zaPYTALI … pRezydenta ???

 6. Lenk, nie mydl ludziom oczu. Za Twojej kadencji, szczególnie w ostatnim roku, przekręt goni przekręt. Może i jesteś fajnym kolesiem, ale musiałeś jakoś bardzo TW nadepnąć na odcisk, że on Ci czymś grozi. Bo takich głupot, jakie obecnie wyprawisz nikt nie zorbił by bez przymusu. Więć tak w sumie, to Ci współczuję.

 7. faja

  Niestety wszystkie dowody są przeciwko Tobie, Panie prezydencie. Nie będzie Ci się łatwo z tego wyplątać.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here