Wolontariuszki PWSZ w Raciborzu w ogólnopolskiej czołówce!

PWSZ aktywnie włączyła się w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Studenci i mieszkańcy Raciborza dali się przekonać uroczym wolontariuszkom i chętnie poświęcali "5 minut", które może uratować komuś życie.

W dniach 11-12 grudnia ponad 20 wolontariuszy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w  Raciborzu włączyło się w akcję "Dla ciebie to 5 minut, dla kogoś to całe życie". Cel akcji był jeden: zarejestrować możliwe dużo osób, jako potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja rejestracji odbywała się w budynków głównym PWSZ oraz w Galerii Młyńskiej.

- reklama -

– Wczoraj zarejestrowało się przeszło sto osób. Dzisiaj jest trochę mniej, ale i tak dobijamy do pierwszej na całą Polskę, także wynik jest naprawdę dobry – powiedziała nam Dominika Węcławik, jedna z wolontariuszek. Sprawdziliśmy, rejestracja jako potencjalny dawca szpiku kostnego rzeczywiście trwała niecałe pięć minut: wystarczyło wypełnić kwestionariusz (1 minuta), zapoznać się z przeciwwskazaniami (1 minuta) i pobrać próbki wymazu śliny z obu policzków (2 minuty). Wśród osób chętnych do rejestracji przeważali studenci PWSZ w Raciborzu, choć nie brakowało wykładowców oraz mieszkańców miasta – dodaje Dominika Węcławik.

W całej Polsce w akcję włączyło się 100 uczelni z 43 miast. Współorganizatorem akcji jest Fundacja DKMS. W Polsce co godzinę kolejna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

Patronat medialny:

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Porozumienie między PWSZ a policją podpisane

Współpraca w przeciwdziałaniu narkomanii, zagrożeniom terrorystycznym i uświadamianie studentów o współczesnych zagrożeniach to główne powody umowy podpisanej między PWSZ a raciborską policją.

Rodzina i uczniowie wspominali Prof. Aleksandra Orłowskiego

W murach PWSZ odbyło się sympozjum poświęcone prof. Aleksandrowi Orłowskiemu (zdjęcia>>). – Swego czasu całe życie kulturalne Raciborza spoczywało na jego barkach – wspominała ojca Aleksandra Orłowska.

Adam Wajda: władzom powiatu bardzo zależy na rozwoju PWSZ

O możliwościach rozwoju powiatu raciborskiego, warunkach życia w powiecie, problemach demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego opowiada przewodniczący Rady Powiatu, Adam Wajda.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here