Wieczór autorski Agnieszki Drobnej w Zabełkowie

"Słowem i pieśnią" to nowa książka Agnieszki Drobnej, zawierająca zbiór regionalnych przysłów, rymowanek, pieśni, zwyczajów, wierzeń i legend Zabełkowa i okolic. 12 grudnia, w zabełkowskiej świetlicy odbyła się prezentacja tej publikacji.

 

- reklama -

Agnieszka Drobna, emerytowana nauczycielka, w czasie swojej pracy zawodowej niejednokrotnie spotkała się z miejscowym folklorem. Usłyszane od mieszkańców i swoich uczniów, a także zapamiętane z domu rodzinnego legendy, powiastki, przysłowia, wierszyki czy piosenki skrzętnie spisywała. – Moje hobby to regionalizm. Zawsze chciałam zapisać umykające z ludzkiej pamięci pieśni i podania, aby ocalić od zapomnienia chociaż malutką cząstkę z życia naszych ojców, sąsiadów, dziadków, pradziadków – opowiada Agnieszka Drobna.

 

Autorka w swojej książce nie opisuje zwyczajów i obrzędów, ale zamieszcza związane z tym wiersze okolicznościowe, piosenki czy porzekadła. Tak więc jest dział poświęcony przysłowiom, wyliczankom, zabawnym dialogom. Mamy też w publikacji przyśpiewki weselne, piosenki biesiadne i pieśni kościelne. Jest też rozdział poświęcony obrzędom od narodzin, przez komunię i wesele, aż po śmierć. Zamieszczone utwory ludowe są przykładem pięknej gwary śląskiej, bardzo zresztą zróżnicowanej. Bo jak mówi przysłowie "co wieś, to pieśń". "Dzięki tej lekturze niejeden czytelnik ze wzruszeniem przywoła wspomnienia z dzieciństwa (…)" – napisała w recenzji dr Kornelia Lach.

 

Uzupełnieniem publikacji są zdjęcia oraz słowniczek wyrażeń gwarowych użytych w tekście. Książka została wydana w ramach projektu LGD "Morawskie Wrota" i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

 

Gościem specjalnym na spotkaniu autorskim była Ewelina Sokół-Galwals – Ślązaczka Roku, która powiedziała swój monolog o kozach, nagrodzony na tegorocznym konkursie "Po naszymu, czyli po śląsku". Potem publiczność zachęciła Agnieszkę Drobną do recytacji tekstu o "chustach i chusteczkach" – z tym monologiem pani Agnieszka została w tym roku finalistką konkursu godki śląskiej.

 

źródło: Urząd Gminy Krzyżanowice

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here