Przybywa osób ubezwłasnowolnionych… Co dalej?

W naszym społeczeństwie przybywa ludzi ze schorzeniami psychicznymi, najczęściej z postępującą schizofrenią i to wśród młodych. Nieleczeni mogą zostać ubezwłasnowolnieni. Przypadki takie zdarzają się również w powiecie raciborskim.

W naszym społeczeństwie przybywa ludzi ze schorzeniami psychicznymi, najczęściej z postępującą schizofrenią i to wśród młodych. Kiedy w początkowym stadium nie było rozpoznania i leczenia to później chory, najczęściej wbrew jego woli, musi znaleźć się w szpitalu psychiatrycznym, bo zagraża sobie i bezpieczeństwu innych.

Kiedy chory psychicznie, nałogowy alkoholik czy uzależniony narkoman nie jest w stanie podejmować decyzji prawnych, odpowiadać za swoje postępowanie a przy tym jest często agresywny odmawia leczenia i uczestnictwa w terapii albo  mimo podjętego leczenia jego stan zdrowia  ulega pogorszeniu, może zostać ubezwłasnowolniony.

- reklama -

O ubezwłasnowolnienie do Sądu Okręgowego – Wydziału Cywilnego mogą wystąpić najbliżsi krewni albo prokuratura na wniosek instytucji opiekuńczych, socjalnych lub osób trzecich. Tu warto dodać, że sąd może postanowić o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym. Obecnie w Polsce ubezwłasnowolnionych jest ok. 70 tys. osób z czego 90% całkowicie. W 1985 roku liczba ta wynosiła 23 tys. ubezwłasnowolnionych. Po uprawomocnieniu się wyroku w ciągu 21 dni, sprawa jest przekazana do Sądu Rejonowego – Wydziału Rodzinnego i Nieletnich celem ustanowienia opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej. Tu zaczynają się problemy, ponieważ nikt spełniający odpowiednie warunki nie chce brać odpowiedzialności za takiego chorego, niepoczytalnego i odpowiadać za jego postępowanie.

Na naszym terenie w ostatnich latach zdarzyły się trzy takie przypadki z czego dwie osoby zostały na stałe umieszczone w DPS na specjalistycznych oddziałach a w jednym chory wrócił do Szpitala Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Opiekunowie prawni  to osoby obce dla tych pacjentów. Codzienną opiekę nad nimi przejęły placówki, w których się znajdują a opiekun okresowo odwiedza pacjenta, oprócz rodziny i w razie potrzeby podejmuje za niego konieczne decyzje.

Zdarza się, że chory ubezwłasnowolniony w DPS wskutek dobrej opieki i systematycznego zażywania leków zachowuje się spokojnie i normalnie, co wcale nie oznacza iż już jest  zdrowy. Rodzina może wystąpić do sądu o zawieszenie ubezwłasnowolnienia gdy stan chorego poprawił się i przez dłuższy czas zachowuje się poprawnie, co potwierdzają badania lekarskie. Są to jednak rzadkie przypadki.

/Mak/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Zajęcia profilaktyczne, czyli idea rozbita o szkolny bruk

– Wielka idea rozbija się o szkolny bruk – twierdzi uczennica jednej z raciborskich szkół odnosząc się do prowadzonych w szkołach programów profilaktycznych (papierosy, alkohol, narkotyki, niechciana ciąża). Zachęcamy do lektury!

Był groźny, teraz jest ubezwłasnowolniony

Psychiatrzy biją na alarm. Przybywa chorych na schizofrenię, także wśród młodych. Często jest to ukrywane przez najbliższych członków rodziny. Na terenie powiatu raciborskiego jest również wiele takich przypadków.

Ideologia GENDER – wyzwolenie czy zagrożenie rodziny?

Gender (ang. płeć), to od kilku lat nowa ideologia, która powoli wkracza do Polski. Jak twierdzą jej twórcy, jest to odrzucenie wszelkich form dyskryminacji płci, co prowadzi też do zaniku tradycyjnego, sprawdzonego modelu rodziny.
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również GazetaInformator.pl nr 152

Czytaj wiadomości z regionu na portalu gazetainformator.pl

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. że za komuny było takich osób 23 tys. a teraz jest 70 tys. to nie jest argument za tym, ze takich osob przybywa. inne to byly czasy wiec pewnie wiele takich osob po prostu nie bylo ubezwlasnowolnionych

  2. Chcesz przez to powiedzieć , że wariaci chodzili po ulicach?
    W tamtych latach Szpitale w Branicach i Rybniku miały o 100 % więcej miejsc dla chorych.W sytuacjach drastycznych przyjeżdżała karetka z tych szpitali oraz pielęgniarze którzy zakładali kaftan bezpieczeństwa i na siłę zabierali taką osobę na leczenie. A to trwało długo. Często do końca życia takich osób chorych psychicznie. Teraz Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego daje dużo swobody. Chory musi wyrazić podpisem zgodę na umieszczenie w takim szpitalu, chyba , że jest ubezwłasnowolniony albo jego zachowanie zagraża zdrowiu lub życiu.

  3. To jest straszne. Brak miejsc w szpitalach psychiatrycznych. Chorzy szybko zostają zwolnieni i wracają do swoich , pierwotnych zachowań, tworząc zagrożenie dla najbliższych. Czy w takiej sytuacji możemy czuć się bezpiecznie w miejscach publicznych?

  4. brawo żółciutki! (MAKuś)
    widać, że oprócz linczu umiesz jeszcze coś sie nauczyć!, brawo, widzę, że temat , który wypłynął z liczowana swojego ego został wykorzystany do napisania małego rozmyślania, heheh, jak to jest? masz mieć ten dokument, czy nie?, może odpowiesz teraz co niektórym, czy powinno mieć się ubezwłasnowolnienie, czy nie?, a może tak w ramach linczu użyć sznurka, do wykazania swoich tez?i postraszyć nim mających „swoje racje”?, spróbujesz? he he he

  5. Piszesz o tych ludziach, jakby stanowili niewiadomo jakie zagrożenie dla nas. A oni niestety jedynie sobie są zagrożeniem. Nie róbz nich przestępców. To jedynie chorzy ludzie…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here