Uczniów ubywa, a nauczycieli tyle samo… Brakuje 2 mln zł

– Maleje liczba uczniów, ale nie maleje liczba nauczycieli – wyjaśnia drastyczny spadek subwencji oświatowej dla powiatu raciborskiego starosta Adam Hajduk. Na rzeczy pozostaje pytanie o zatrudnienie w szkołach.

Przyszłoroczna subwencja oświatowa dla powiatu raciborskiego będzie niższa od tegorocznej o ponad 2 mln zł. Starosta Adam Hajduk przyznaje, że powiat wciąż czeka na uzasadnienie ministerstwa finansów w tej sprawie, jednakże przyznaje, że szkoły ponadgimnazjalne borykają się ze spadkiem liczby uczniów, za którym nie idzie redukcja kosztów funkcjonowania placówek.

– Maleje liczba uczniów, ale nie maleje liczba nauczycieli – wyjaśnia starosta i dodaje, że niemalże 90 proc. wydatków szkół stanowią pensje pracowników placówek. Jego zdaniem rozwiązaniem problemu może być łączenie szkół, ale na efekty tych posunięć, jeśli w ogóle doszłyby one do skutku, pamiętając casus likwidacji Zespołu Szkół Ekonomicznych z początku 2013 roku, trzeba będzie zaczekać.

Na zdj. przewodniczący powiatowej komisji edukacji radny Adrian Plura. Polecamy również artykuł: Ostatni dzwonek na rozmowy o łączeniu szkół.

Co prawda, tegoroczne nabory do podległych powiatowi szkół ponadgimnazjalnych (rok szkolny 2013/2014) utrzymały się na poziomie ubiegłorocznych (2012/2013), jednakże ilość uczniów kończących edukację zaważyła na utrzymaniu się tendencji spadkowej ogólnej liczby uczniów.

- reklama -

Dysproporcja pomiędzy utrzymywaniem się tej tendencji i utrzymaniem zatrudnienia nauczycieli jest głównym problemem. W szczególności dotyczy to techników i szkół zawodowych, gdzie liczba uczniów w oddziałach waha się w okolicach 22 na klasę (dla porównania w ogólniakach jest to ok. 30 uczniów).

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

A. Hajduk wróży chude lata dla oświaty:subwencje będa malały

–  U nas nie było masowych zwolnień nauczycieli, media co roku idą w górę, uczniów jest coraz mniej, koszty utrzymania szkół rosną – mówi starosta. W 2014 roku subwencja oświatowa może być niższa nawet o 2,5 mln zł.

Ostatni dzwonek na rozmowy o łączeniu szkół

Budowlanka z mechanikiem, ekonomik razem z zawodówką i jedno liceum ogólnokształcące? Trudna sytuacja finansowa i niż demograficzny prędzej czy później wymuszą zmiany w sieci raciborskich szkół średnich.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here