Na stacjach pomiarowych najbliżej Raciborza stężenia pyłu zawieszonego PM10 wyniosły: 204% w Wodzisławiu i 180% w Rybniku.
14 stycznia wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Wodzisławiu o 204%, Rybniku o 180%, Żywcu o 172%, Gliwicach o 168%, Zabrzu o 144%, Katowicach o 116%, Dąbrowie Górniczej o 102%, Tychach o 74%, Bielsku-Białej o 52%, Częstochowie o 52%, Sosnowcu o 40% oraz na stacji komunikacyjnej w Częstochowie o 130%.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą zróżnicowane, z okresami mniej lub bardziej korzystnymi w przebiegu dobowym. W okresach mniej korzystnych mogą występować znaczące przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3), zwłaszcza m.in. w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej.
W dniu 16.01.2014 (czwartek) pogoda w Polsce Południowej będzie kształtowana w obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego, na skraju rozległego niżu z ośrodkiem w rejonie Irlandii. Napływać będzie dość chłodne powietrze z południowego-zachodu. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 1ºC do 3ºC, wysoko w Beskidach od -1ºC do 1ºC. Wiatr słaby, w górach umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, z kierunków południowych.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne na obszarze województwa śląskiego będą nadal zmienne, ale generalnie mogą się dość wyraźnie pogorszyć. W okresach niekorzystnych mogą występować znaczące przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3), zwłaszcza w obszarach gęstej zabudowy miejskiej. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji powinny układać się na nieco wyższych zakresach wartości dopuszczalnych niż w poprzedniej dobie.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach
/ps/
Polacy nie potrafia palic w piecach. Przez spalanie smieci wkrotce zakaza piecy z otwartym paleniskiem. I wtedy bedzie placz ze drogo.