Królowa Złotej Ery czyli Kryminaliści w Bibliotece

0

W przededniu święta Kobiet w raciborskiej bibliotece gościła już po raz 4 dziennikarka oraz pasjonatka literatury kryminalnej – Marta Matyszczak.

 

- reklama -

Bohaterką swojego wystąpienia uczyniła samą królową tego gatunku – Agathę Christie. 7 marca opowiedziała o angielskiej pisarce dwukrotnie – w godzinach porannych wygłosiwszy wykład dla młodzieży licealnej, a popołudniu na otwartym spotkaniu.

Dossier wielkiej damy kryminału imponuje wydawniczymi rekordami: najlepiej sprzedająca się autorka na świecie, pierwsza w rankingu najczęściej tłumaczonych pisarzy, trzecia pod względem najczęściej publikowanych dzieł (ustępuje jedynie przed Biblią i Szekspirem). Na kanwie jej powieści tworzy się, nieprzerwanie od 1928 roku, kolejne ekranizacje filmowe oraz serialowe. Intrygi kryminalne zyskują drugie życie jako podstawy fabularnych gier komputerowych. Rodzinne miasto pisarki, Torquay, co roku organizuje festiwal poświęcony jej twórczości. Wielbiciele talentu Królowej przybywają do tego nadmorskiego kurortu by odbyć podróż w czasie, cofając się do epoki charlestona, popołudniowych herbatek oraz morderstw w szacownych rezydencjach.

Pani Matyszczak opowiedziała nie tylko o życiu autorki „Morderstwa w Orient Expressie”, ale również poświęciła uwagę dwóm najsłynniejszym bohaterom jej książek. Christie udało się bowiem stworzyć nie jedną, a dwie kultowe postacie. Zarówno belgijski detektyw o imieniu rodem z greckiej mitologii, jak i pewna wścibska starsza pani z fikcyjnej wioski St. Mary Mead, zaliczają się do kanonu literackich detektywów.

Na zebranych miłośników powieści kryminalnych czekało – zgodnie z tradycją spotkań cyklu Kryminaliści w Bibliotece – losowanie dwóch nagród książkowych, ufundowanych przez wydawnictwo Czarna Owca.

 

publ. /ps/

 

 —————————————————

 

zobacz także:

 

 

Święto Kobiet, czyli mała czarna i… książka [ZDJĘCIA]

Czytelniczki miło spędziły swoje święto; wypiły małą czarną i podzieliły się uwagami na temat ulubionych autorów.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here