
Podczas spotkania z przedstawicielem RZGW pojawiły się obawy, czy firma odpowiedzialna za budowę Zbiornika Racibórz podoła zadaniu.

– Czy sporządzając kosztorys inwestorski wyście przeszacowali inwestycję, a teraz Dragados prawidłowo wyliczył jej koszt? Czy też może Dragados zaniżył koszty? Jakie mogą być konsekwencje, gdy w pewnym momencie wykonawca powie: sorry, ale taką mamy sytuację, że nie mamy za co budować – z pytaniem tej treści zwrócił się do Augustyna Bombały (odpowiedzialnego za nadzór inwestycji z ramienia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach) jeden z uczestników odbywającego się w ubiegłym tygodniu spotkania poświęconego zbiornikowi.
Przedstawiciel RZGW zapewnia, iż w jego sejfie znajdują się gwarancje złożone przez firmę, jednak nie tylko one przesądzają o prawidłowym przebiegu realizacji. Dragados jako część konsorcjum budowlanego chce zaistnieć na rynku polskim w perspektywie nadchodzących dużych projektów hydrologicznych. Jeśli źle wywiąże się z prac przy Zbiorniku Racibórz, będzie to ograniczało szanse w innych przetargach. Najważniejszym gwarantem jest jednak współudział w finansowaniu budowy Banku Światowego. Wypadając z kontraktu firma trafia na czarną listę, tracąc tym samym możliwość otrzymania jakiegokolwiek innego zlecenia pod egidą Banku.
Bombała ma świadomość, że Dragados składając taką a nie inną ofertę w przetargu, pewnych punktów mógł właściwie nie doszacować. – Ale co mnie to obchodzi? Mają zrobić, nawet jeśli mieliby dołożyć ze swoich pieniędzy – twierdzi dodając jednak, iż nie wierzy że zadanie jest dla firmy nieopłacalne.
Tłumaczenie nie do końca przekonało zadającego pytanie. Za przykład obejścia przepisów podał Alpine Bau i perypetie związane z nieukończonymi robotami przy budowie autostrady. Poddał też w wątpliwość, czy wykonawca chcąc ograniczyć wydawane środki nie będzie szukał oszczędności np. na używanych materiałach czy technologii. – Jeżeli chodzi o jakość, to nie ma możliwości by nas obeszli – kategorycznie stwierdził Bombała.
Paweł Strzelczyk
————————————————-
zobacz także:
Co z wędkowaniem na terenie zbiornika? RZGW wyjaśnia
Lokalnych wędkarzy niepokoi, czy będą mogli uprawiać swe hobby na akwenach leżących w obrębie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.
Zbiornik Racibórz: Jak trzeba dołożyć 100 mln, to dołożę
Augustyn Bombała, odpowiedzialny z ramienia RZGW za budowę zbiornika, zapewnia że bezpieczeństwo jest ważniejsze niż planowane wydatki.




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)







![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)





