Gimnazjum nr 2 od 10 lat współpracuje ze szkołą w Leverkusen

0

Pierwsza wymiana w ramach współpracy raciborskiej szkoły ze szkołą z Leverkusen odbyła się w 2004 roku.

Jubileusz 10-lecia wymian uczniowskich odbywających się w ramach współpracy szkół świętują Gimnazjum nr 2 w Raciborzu i Gesamtschule Leverkusen Schlebusch. 17 marca w Urzędzie Miasta w Raciborzu podsumowano wymiany polsko-niemieckiej młodzieży. Początki współpracy między obydwoma szkołami sięgają 2003 roku, kiedy to niemiecka szkoła Gesamtschule Schlebusch Leverkusen poszukując szkoły partnerskiej do współpracy zagranicznej wysłała informację do urzędu miasta w Raciborzu z prośbą o znalezienie partnera w celu prowadzenia wymian polsko-niemieckich.

- reklama -

 

 

 

Z inicjatywy Ludmiły Nowackiej, zastępcy prezydenta Raciborza i byłej dyrektor Gimnazjum nr 2 w Raciborzu, nawiązano pisemny kontakt z niemiecką szkołą partnerską oraz została wyrażona wola współpracy polsko- niemieckiej. W 2004 roku odbyły się dwie wizyty studyjne w szkołach w Raciborzu i w Leverkusen, na których polsko-niemieccy koordynatorzy wymiany: Ludmiła Nowacka, Patrycja Tkocz-Stefanowska, Sabina Maravic oraz Małgorzata Hemke ustaliły cele oraz formę polsko-niemieckich wymian uczniowskich oraz zaplanowały pierwsze spotkanie uczniów w roku 2005. Kolejne wymiany uczniowskie odbywały się dalej regularnie w latach 2006-2014.

– Celem naszej wymiany polsko-niemieckiej jest przede wszystkim praktyczna nauka języka niemieckiego. Jako Europejczycy mieszkający na terenie Unii Europejskiej mamy możliwość podróżowania do różnych krajów, w tym do Niemiec. Aby czuć się pewnie w obcym kraju należy poznać nie tylko jego język, lecz kulturę i historię oraz przełamać stereotypy, które kształtują nasze umysły i postawy – informuje Patrycja Tkocz-Stefanowska, która w Gimnazjum nr 2 koordynuje wymiany i uczy języka niemieckiego.

– Podczas wymiany polsko-niemieckiej uczniowie przebywają u rodzin goszczących. Głównie po to, aby poznać i zobaczyć życie codzienne rodzin w obydwu krajach, a także opanować – w przypadku naszych uczniów, język niemiecki. Bogaty program, jaki oferują koordynatorzy wymiany pozwala na poznanie Polski i Niemiec w sposób szczegółowy. Wiele wycieczek do Krakowa, Wieliczki, Tarnowskich Gór, Pszczyny oraz do Kolonii, Leverkusen, Solingen, porównanie systemu oświaty w szkołach polskich i niemieckich, a także wizyty oficjalne szkół u włodarzy obu miast pozwalają uczniom partnerski kraj – tłumaczy Krzysztof Chrupajło, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Raciborzu.

Szkoła z którą od 10 lat współpracuje Gimnazjum nr 2 to największa szkoła w Leverkusen. – W szkole uczy się 1600 uczniów. Zatrudniamy 150 nauczycieli, a lekcje odbywają się do wieczora. Nasi uczniowie bardzo cenią sobie współpracę, gdyż  kontakty na szczeblu edukacyjnym przeradzają się z czasem w prawdziwe przyjaźnie – chwalił współpracę Bruno Bermes, dyrektor  Gesamtschule Leverkusen Schlebusch.

– Należy podkreślić, że wieloletnie zagraniczne wymiany uczniowskie odbywają się przy wsparciu finansowym rodziców uczniów, urzędu miasta w Raciborzu, szkoły oraz warszawskiej organizacji o nazwie „Polsko -Niemiecka Współpraca Młodzieży”, która została powołana przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku i wspiera wymianę polsko-niemiecką – podkreślała Ludmiła Nowacka, opowiadając o początkach współpracy między szkołami.

/publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here