Zwiastowanie NMP – wielkie święto kościelne

5

Maryja, jako Błogosławiona między niewiastami, po dziewięciu miesiącach od tego dnia urodziła Syna Bożego – Jezusa.

Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie jest jednym z największych świąt w Kościele Chrześcijańskim w ciągu roku liturgicznego i obchodzone jest dziewięć miesięcy przed Narodzeniem Chrystusa, czyli 25 marca. Według Ewangelii św. Łukasza, Archanioł Gabriel zjawił się przed prostą kobietą – Maryją z Nazaretu, aby zwiastować czyli  przekazać Jej , że z woli Boga , za sprawą Ducha Świętego w cudowny i dziewiczy sposób pocznie Syna Bożego.

Maryja w planach Bożych została wybrana na matkę Zbawiciela rodzaju ludzkiego, jako błogosławiona między niewiastami. Po dziewięciu miesiącach od tego dnia urodziła Syna Bożego – Jezusa.

- reklama -

Kościół Wschodni wprowadził święto Zwiastowania Pańskiego już w V wieku.Natomiast na zachodzie obchodzi się je od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego ok. roku 604, zawsze według kalendarza gregoriańskiego w dniu 25 marca.

Cerkiew Prawosławna świętuje Zwiastowanie Bogurodzicy 7 kwietnia, zgodnie z kalendarzem juliańskim. W Polsce powojennej 25 marca jest dniem pracy podczas gdy w Niemczech nadal jest to dzień wolny od pracy, mimo iż wierzących i praktykujących Chrześcijan jest tam coraz mniej.

W naszym kraju tego dnia Katolicy licznie gromadzą się w kościołach na porannych lub wieczornych Mszach Świętych.

K.N.
publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Wielkopostne Dni Skupienia w Annuntiata

Jak co roku raciborski klasztor Annuntiata zaprasza na wielkopostne dni skupienia w marcowe niedziele.

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego w Brzeziu

W brzeskiej parafii pw. św. Mateusza i Macieja wprowadzono relikwie świętego, który zmarł męczeńską śmiercią w Auschwitz.

Biskup na Wielki Post zachęca, by przyjrzeć się rodzinie

Zwracam się do Was, aby w czasie tegorocznego Wielkiego Postu zdiagnozować kondycję swojej rodziny – pisze w liście do wiernych bp Andrzej Czaja.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Prawosławie też obchodzi to święto tylko w innym terminie, to znaczy, że wszyscy kłamią ? Racjonalizm nie ma tu nic do gadania, a każdy wierzy w co chce – wolna wola w końcu!

  2. Do 1924 r. Zwiastowanie NMP było dniem wolnym od pracy. Zniósł je prezydent Stanisław Wojciechowski- pradziadek P. Kidawy Błońskiej

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here