Zwiastowanie NMP – wielkie święto kościelne

Maryja, jako Błogosławiona między niewiastami, po dziewięciu miesiącach od tego dnia urodziła Syna Bożego – Jezusa.

Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie jest jednym z największych świąt w Kościele Chrześcijańskim w ciągu roku liturgicznego i obchodzone jest dziewięć miesięcy przed Narodzeniem Chrystusa, czyli 25 marca. Według Ewangelii św. Łukasza, Archanioł Gabriel zjawił się przed prostą kobietą – Maryją z Nazaretu, aby zwiastować czyli  przekazać Jej , że z woli Boga , za sprawą Ducha Świętego w cudowny i dziewiczy sposób pocznie Syna Bożego.

Maryja w planach Bożych została wybrana na matkę Zbawiciela rodzaju ludzkiego, jako błogosławiona między niewiastami. Po dziewięciu miesiącach od tego dnia urodziła Syna Bożego – Jezusa.

- reklama -

Kościół Wschodni wprowadził święto Zwiastowania Pańskiego już w V wieku.Natomiast na zachodzie obchodzi się je od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego ok. roku 604, zawsze według kalendarza gregoriańskiego w dniu 25 marca.

Cerkiew Prawosławna świętuje Zwiastowanie Bogurodzicy 7 kwietnia, zgodnie z kalendarzem juliańskim. W Polsce powojennej 25 marca jest dniem pracy podczas gdy w Niemczech nadal jest to dzień wolny od pracy, mimo iż wierzących i praktykujących Chrześcijan jest tam coraz mniej.

W naszym kraju tego dnia Katolicy licznie gromadzą się w kościołach na porannych lub wieczornych Mszach Świętych.

K.N.
publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Wielkopostne Dni Skupienia w Annuntiata

Jak co roku raciborski klasztor Annuntiata zaprasza na wielkopostne dni skupienia w marcowe niedziele.

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego w Brzeziu

W brzeskiej parafii pw. św. Mateusza i Macieja wprowadzono relikwie świętego, który zmarł męczeńską śmiercią w Auschwitz.

Biskup na Wielki Post zachęca, by przyjrzeć się rodzinie

Zwracam się do Was, aby w czasie tegorocznego Wielkiego Postu zdiagnozować kondycję swojej rodziny – pisze w liście do wiernych bp Andrzej Czaja.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

15 KOMENTARZE

  1. Przed wojną był to u nas dzień wolnmy od pracy. Ludzie naprawdę świętowali.Przecież od zwiastowania zaczyna się żyhcie Jezusa a kończy na krzyżu.

    • Zwiastowanie NMP było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1824 r. włącznie; Prezydent Wojciechowski zlikwidował ostatecznie to święto, jak również Narodzenie NMP 8 września i 6 sierpnia Przemie nie nie Pańskie.

  2. Prawosławie też obchodzi to święto tylko w innym terminie, to znaczy, że wszyscy kłamią ? Racjonalizm nie ma tu nic do gadania, a każdy wierzy w co chce – wolna wola w końcu!

  3. Do 1924 r. Zwiastowanie NMP było dniem wolnym od pracy. Zniósł je prezydent Stanisław Wojciechowski- pradziadek P. Kidawy Błońskiej

  4. Proszę sprawdzić Kalendarz Kalbi, Do 1924 r. Zwiastowanie NMP i Narodzenie NMP były dniami wolnymi od pracy. Przemienienie Pańskie również,

  5. Nie wrócą dawne dni wolne od pracy. Biskupi polscy zlikwidowali święta nakazane( św. Józefa, Piotra i Pawła, Niepokalane Poczęcie NMP, a Wniebowstąpienie Pańskie przenieśli na niedzielę. Episkopat jest winien tego, że nie dąży się, aby wróciły dawne dni wolne od pracy.

  6. Zwiastowanie NMP było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1924 r. Zlikwidował ten dzień oraz Przemienienie Pańskie Narodzenie NMP prezydent Stanisław Wojciechowski. Proszę sprawdzić w kalendarzu Kalbi.

  7. Oficjalnie komunizm w Polsce przeszedł do historii. Tkwi on jednak w sercach wielu Polaków. Oni nie chca, aby dawne święta religijne wróciły jako wolne od pracy.

  8. Komunizm w Polsce jest w sercach i sumieniach wielu Rodaków. Tacy nie chcą, aby dawne dni wolne od pracy wróciły w Ojczyżnie.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj