Młodzieżowy Lider Biznesu: Szymon Łopocz w finale konkursu!

1

Szymon Łopocz z II LO zwyciężył w III etapie konkursu. Zachęcamy do lektury wywiadu z młodym liderem biznesu.

26.03.2014 r w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbył się trzeci etap konkursu "Młodzieżowy Lider Biznesu", organizowanego przez Raciborską Izbę Gospodarczą i Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu oraz Żorską Izbą Gospodarczą pod honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka. Pierwsze miejsce już po raz trzeci zajął uczeń drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego – Szymon Łopocz, drugie – jego kolega, Mateusz Thomas, a trzecie – uczeń spoza Raciborza, Ryszard Konopacki. Udało nam się odbyć krótką rozmowę ze zwycięzcą, który jako jedyny zakwalifikował się do finału.

- reklama -

Redakcja: No, dobrze, Szymon, opowiedz mi, jak wyglądały poszczególne etapy tego konkursu, jak to wyglądało z twojej perspektywy?

Szymon Łopocz: Wziąłem udział w konkursie "Młodzieżowy Lider Biznesu" na szczeblu powiatowym wraz ze stu ośmioma uczestnikami. Pierwszy etap polegał na teście jednokrotnego wyboru, sprawdzana była wiedza z ekonomii, finansów, przedsiębiorczości i biznesu. Udało mi się zająć pierwsze miejsce. W drugim etapie konkursu musieliśmy przygotować indywidualną pracę projektową, a konkretnie – kampanię marketingową dla wybranego obiektu o funkcji kulturowej, oświatowej lub sportowej.


W III etapie (powiat raciborski) konkursu Młodzieżowy Lider Biznesu wzięli udział:  Nikola Jureczko (na zdj.), Ryszard Konopacki, Mateusz Thomas, Szymon Łopocz, Paweł Suchan. Młodzieżowy Lider Biznesu – ZSE w Raciborzu – zobacz zdjęcia>>>

A ty co wybrałeś?

Ja prezentowałem multimedialny park fontann "Gejzer". Musieliśmy wysłać projekty elektronicznie, później były oceniane przez specjalną komisję.

I co było dalej?

Na trzecim etapie osoby, które uzyskały najwięcej punktów w sumie z etapu pierwszego i drugiego, a było pięć takich osób, prezentowały swoje kampanie i następnie odpowiadały na pytania teoretyczne i teoretyczno-praktyczne. Miałem pytanie o instytucje – gdzie można się udać w przypadku, gdy jest się osobą bezrobotną, a w drugiej części musiałem policzyć odsetek osób pracujących na umowach cywilno-prawnych w liczbie zatrudnionych ogółem oraz wymienić główne różnice pomiędzy umową na czas określony z pracownikiem a umowa na zlecenie.

Jak można podsumować Twoje dotychczasowe osiągnięcia w konkursie i co będzie dalej?

Wygrałem trzy pierwsze etapy. Czwarty odbędzie się prawdopodobnie 23 kwietnia w Żorach – będzie to prezentacja i również odpowiedź na dwa pytanie otwarte.

Ile osób przeszło do czwartego etapu?

Do czwartego etapu przeszedł zwycięzca każdego z pięciu powiatów: z Żor, Wodzisławia, Rybnika, Jastrzębia i Raciborza, czyli ogółem pięciu uczestników.

Wyczytałam na stronie szkoły, że brałeś udział również w olimpiadzie teologicznej. Czy to także należy do strefy twoich zainteresowań?

Do wzięciu udziału w olimpiadzie teologii katowickiej zachęcił mnie ksiądz Mariusz Ołdak, za co mu serdecznie dziękuję.

Na czym polegał ten konkurs, czy dotyczył ogólnej wiedzy teologicznej…?

Nie, test związany był z tematem przewodnim "Męczennicy w kościele", ale nie udało mi się dostać do kolejnego etapu.

Czy miałeś jeszcze jakieś osiągnięcia odnośnie ekonomii – na przykład w gimnazjum?

Tak, w trzeciej klasie brałem udział w programie "Katowice – akademia młodego ekonomisty". Na koniec każdego semestru po sześciu spotkaniach był test i osoba, która uzyskała najwięcej punktów zdobywała tytuł Najlepszego Studenta. Taki tytuł udało mi się uzyskać.

A jakie są twoje plany na przyszłość, chciałbyś założyć swoją firmę?

– Tak, myślę, że do tego dąży każdy, kto zajmuje się ekonomią. Bardzo chciałbym pracować nad czymś związanym z giełdą papierów wartościowych, na przykład założyć własny fundusz inwestycyjny.

Jak długo o tym myślisz?

Na początku to było powolne zainteresowanie. Moim głównym celem stało się… godnie żyć, mieć zapewnione dobre zarobki, móc się rozwijać. To jest coś, co przyświeca mi od początku. Coś musi mnie motywować. A myślę o tym od… właściwie drugiej klasy gimnazjum. To będzie ze trzy, cztery lata.

Trzy lata o to walczysz… Jesteś na mat-fizie, prawda? Jakie przedmioty wybrałeś na rozszerzeniu? Matematykę, fizykę i…?

– Angielski.

Angielski… Przyszłościowo :).  Drugie miejsce dzisiaj uzyskał Mateusz Thomas – jesteście z jednej klasy prawda?

Tak, Mateusz jest moim kolegą z klasy.

Dostałeś się także do finału olimpiady z przedsiębiorczości. Twoim opiekunem jest pan Janusz Pociecha, zgadza się?

Tak. Mam w nim wsparcie, udziela mi cennych rad. Ale najbardziej lubię uczyć się indywidualnie.

Z czego korzystasz, kiedy się przygotowujesz?

Głównie z Internetu i literatury zalecanej do olimpiady.

Naprawdę masz chęci na tak intensywną naukę? Jesteś na tyle obowiązkowy?

Sam dla siebie pewnie bym nie chciał, ale rywalizacja pomiędzy zawodnikami… Motywuje mnie. Mam świadomość, że nie napiszę konkursu ot tak sobie, wiem, że tego wymaga ode mnie rynek, konkurencja. Żeby zająć jakieś miejsce, muszę się naprawdę przyłożyć. To bardzo ciężka praca – osiągnąć cokolwiek…

Zwłaszcza w takiej dziedzinie, trzeba mieć zarówno wiedzę, jak i zdolności… No to gratuluję, Szymon, jeszcze raz i dziękuję za rozmowę.

– Ja też dziękuję.

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!


Szymon Łopocz (pierwszy z prawej) zwyciężył w III etapie konkursu Młodzieżowy Lider Biznesu i zakwalifikował się do wielkiego finału w Żorach. Młodzieżowy Lider Biznesu w ZSE w Raciborzu – zobacz więcej zdjęć>>>

Młodzieżowy Lider Biznesu – konkurs jest organizowany przez Śląskie Partnerstwo Gospodarcze. Jego organizatorami na poziomie Raciborza i powiatu raciborskiego są Raciborska Izba Gospodarcza oraz Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Konkurs obejmuje zagadnienia z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, finansów oraz biznesu i ma za zadanie promocję przedsiębiorczości wśród młodzieży. Jego celem jest rozwijanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych przedsiębiorczych postaw, ekonomicznych umiejętności, zasobu wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także wzmacnianie integracji młodzieży ze środowiskiem biznesu. Partnerem Głównym Konkursu jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., a Partnerem Naukowym Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach. W tym roku nagrodą główną w całym Konkursie będzie iPad Apple 3 32GB oraz bezpłatny semestr na wybranym kierunku studiów w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Dla pierwszych 5 miejsc w każdym z powiatów również przewidziano atrakcyjne nagrody (tj. aparat fotograficzny OLIMPUS TG 630, tablet multimedialny KRUGER & MATZ KM0793, dysk zewnętrzny SAMSUNG STSHX-M500 TCB i książki).

NatM
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Młodzieżowy Lider Biznesu: sukces Szymona Łopocza z II LO

Uczeń II LO w Raciborzu jest w połowie drogi do zwycięstwa w prestiżowym regionalnym konkursie biznesowym.

Dlaczego warto uczyć się w Szkole Nauki Jazdy Sigma?

Jeden z najlepszych poziomów zdawalności w regionie, doświadczony instruktor, atrakcyjne ceny. Prawo jazdy Racibórz – szczegóły>>>

Studenci PWSZ pomogą chorym na białaczkę

"Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie" to hasło akcji fundacji DKMS, do której dołączyli studenci naszej uczelni.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

—————————————————————————————————————–

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here