RCK na Kongresie Uniwersytetów Dziecięcych w Senacie

0

W gronie przedstawicieli około 60 uniwersytetów dziecięcych z całej Polski znalazło się również Raciborskie Centrum Kultury.

 

- reklama -

Pod honorowym patronatem marszałka Bogdana Borusewicza, obradował w Senacie I Kongres Uniwersytetów Dziecięcych. Było to pierwsze tego typu spotkanie o zasięgu ogólnopolskim, służące nawiązaniu współpracy środowisk związanych z coraz prężniej rozwijającymi się uczelniami dziecięcymi.

Spotkanie zorganizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, kierowana przez senatora Marka Rockiego, a w skład komitetu honorowego wchodzili także rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Tomasz Szapiro, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. Tomasz Szapiro podkreślił, że trwa proces nieustającej reformy edukacji. Kiedyś na uczelnię przychodziło się w wieku 19 lat i opuszczało ją, mając 23–24 lata. Obecnie, ze względu na szybko zmieniający się świat, do szkoły wyższej trafiają dzieci, by pozostać w niej do wieku senioralnego, pokonując kolejne szczeble edukacji aż do uniwersytetów III wieku.

W gronie przedstawicieli około 60 uniwersytetów dziecięcych z całej Polski znalazło się również Raciborskie Centrum Kultury. – Większość uniwersytetów dziecięcych rozwinęło sie pod skrzydłami uczelni wyższych. My pod tym względem się wyróżniamy, od początku uniwersytet dla dzieci działa pod naszą egidą choć we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu – mówi dyrektor RCK Janina Wystub. To co wyróżnia raciborski uniwersytet to też połączenie edukacji w ciekawej formie (wykłady prowadzą naukowcy z całego kraju) z atrakcyjnymi dla małych studentów wycieczkami edukacyjnymi, podczas których konkretną tematykę zgłębiają w sposób praktyczny.

Idea uniwersytetu dziecięcego związana jest z wykorzystaniem naturalnej ciekawości poznawczej charakterystycznej dla tego wieku rozwojowego. Często jest on alternatywą dla zajęć szkolnych, w których na co dzień dominuje wypełnianie schematycznych zeszytów ćwiczeń oraz kart pracy.  

– Mali słuchacze mogą uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach, bądź też warsztatach tematycznych. Ich prowadzenie stanowi wyzwanie dla wykładowców akademickich oraz ekspertów w danej dziedzinie z różnorodnych instytucji. Należy bowiem samodzielnie kreować środowisko edukacyjne sprzyjające procesowi uczenia się dzieci w wieku 6-12 lat uczestniczących w zajęciach, co wcale nie jest takie proste i wymaga szerokiej wiedzy psychologiczno-pedagogicznej oraz doświadczenia w pracy z dziećmi – wykładowczyni PWSZ w Raciborzu, która opowiadała studentów z RCK m.in. o Marii Skłodowskiej-Curie.

Najbliższe wykłady na uniwersytecie dziecięcym w RCK już 5 kwietnia, a 10 maja – wykład pt. "Czy wikingowie mieli rogi? Archeologia dalekiej północy", który poprowadzi dr Leszek Gardeła z  Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

/ps/

 

 —————————————————————-

 

zobacz także:

 

Do 28 marca w Raciborzu potrwa tygodniowa wizyta młodzieży i nauczycieli z Niemiec. Kolegów z  gimnazjum w Roth goszczą w swoich domach uczniowie raciborskiego Gimnazjum nr 3.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here