Lekarze uciekają do miasta. Nie chcą pracować na wsi

0

Mieszkańcy Krzyżanowic nie mają co liczyć na specjalistyczne gabinety lekarskie w gminnym ośrodku zdrowia.

Jak wynika ze statystyk w 2013 roku ośrodki zdrowia z terenu gminy Krzyżanowice miały 8136 pacjentów. Trzy lata wcześniej liczba ta sięgała prawie 8,5 tys. Radni obawiają się, że będzie jeszcze gorzej, gdyż brakuje im specjalistów. – Mieszkańcom marzy się gabinet okulistyczny oraz neurologiczny. Wiemy jednak, że to nie dojdzie do skutku, gdyż specjaliści chcą pracować w dużych ośrodkach, a nie wiejskich – mówi radna Maria Kiszka. Obecnie połowa lekarzy, pracujących w ośrodkach w Tworkowie, Krzyżanowicach i Chałupkach jest w wieku przedemerytalnym. Zachodzi więc niebezpieczeństwo, że nie będzie miał ich kto zastąpić.

- reklama -

Takie same obawy ma lek. med. Sławomir Kunysz, internista pracujący w ośrodku w Tworkowie. – Ministerstwo powinno pozwolić na zwiększenie liczby lekarzy. Inaczej sytuacja się nie zmieni, a młodzi lekarze zawsze będą uciekać do dużych ośrodków, gdyż pensja lekarza w mieście może być nawet dwa razy większa niż lekarza na wsi. W mieście łatwiej jest także o zrobienie specjalizacji lekarskiej – mówi. Zdaniem Sławomira Kunysza problem ten udałoby się rozwiązać tylko i wyłącznie przy pomocy siatki płac, jaka obowiązuje np. nauczycieli, ale tym musiałoby zająć się Ministerstwo. Tylko w takiej sytuacji każdy lekarz, bez względu na to czy pracuje w mieście czy na wsi miałby takie same szanse rozwoju.

/Paulina Krupińska/

 

 

 

——————————————————————————————————–

Polecamy również inne wiadomości z gminy Krzyżanowice:

 

Tablice wymuszą zdjęcie nogi z gazu na krajowej 45-tce

W Tworkowie, Bieńkowicach i Krzyżanowicach zamontowano tablice świetlne informujące kierowców o przekroczeniu prędkości.

2 komisariaty skuteczniejsze niż 6 gminnych posterunków

Likwidacja posterunków policji zwiększyła bezpieczeństwo – wynika z danych statystycznych odnośnie przestępczości KPP Racibórz.

Radny domaga się ulg, wójt obawia się podwyżki

Po pół roku funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami przyszedł czas na podliczenie zysków i strat.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here