Dawcy szpiku rejestrują się w PWSZ i Galerii Młyńskiej

2

W dniach 9-10 kwietnia odbywa się finał akcji „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś całe życie”, czyli rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego.

 

- reklama -

 

 

W ponad 180 punktach rozlokowanych na 104 uczelniach w całym kraju zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Oczywiście miejsca rejestracji są otwarte dla studentów jak i osób spoza uczelni. Aby sprawdzić gdzie najbliżej będzie znajdował się punkt, wystarczy wejść w kalendarz dni dawcy na stronie www.dkms.pl. W Raciborzu rejestracja odbywa się w dwóch punktach: w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej oraz Galerii Młyńskiej.

 

– Prosimy, przyjdźcie i dajcie szansę na życie tym, dla których jedynym ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy – zachęca Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Walka z tą chorobą jest długa, trudna i często niesprawiedliwa. Wiedzą to Ci, którzy ją wygrali i Ci, którzy stracili bliskich pokonanych przez tę chorobę. Białaczka nie wybiera! Zachorować może każdy. Dlatego dla wszystkich pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, studenci w 46 miastach przygotowywali się przez ostatnie 2 miesiące do finału akcji. Dzięki innowacyjnej metodzie rejestracji dawców za pomocą pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, Fundacja DKMS Polska, jako jedyna organizacja w Polsce, jest w stanie w ciągu dwóch dni zarejestrować tysiące nowych osób!

 

Projekt „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś całe życie” to wielkie i bezinteresowne przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska.

 

O Fundacji:
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 470 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych, i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

 

/ps/

 

 ————————————————————-

 

zobacz także:

 

Dwa dni potrwa, organizowana w Raciborzu akcja rejestracji dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS (wideo>>).

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. W woli Ścisłości to nie wolontariusze wybierali miejsce rejestracji, a po za tym to nie o to chodzilo w tej akcji, kto gdzie siedzi tylko o pomoc innym. 😉 a jezeli Ty tego nie wiesz to juz twoj problem. dziekuje 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here