Europoseł wylicza swoje działania w 4. rocznicę katastrofy

2

Marek Migalski relacjonuje, co zrobił w sprawie upamiętnienia ofiar tragedii smoleńskiej i ich rodzin.

1. Akcja zbierania podpisów pod podziękowaniami dla prezydenta Gruzji.

- reklama -

Inicjatywa ta została zorganizowana jako podziękowanie dla prezydenta Saakaszwilego za przybycie na pogrzeb polskiej pary prezydenckiej. Saakaszwili, by dotrzeć do Polski, musiał kilkakrotnie zmieniać połączenia lotnicze ze względu na utrudnienia wywołane wybuchem islandzkiego wulkanu. Prezydent Gruzji swoją podróż rozpoczął w Waszyngtonie. Aby dostać się do Polski, przyleciał do Portugalii, stamtąd poleciał do Włoch, z Rzymu udał się do Turcji, dalej do Bułgarii, a później do Rumunii, skąd dopiero dotarł do Polski. Akcja zbierania podpisów pod podziękowaniami trwała od 19.04.2010 do 10.05.2010. W jej trakcie udało się zebrać 2 340 podpisów, które zostały przekazane prezydentowi za pośrednictwem gruzińskiej ambasady. Podpisy były zbierane w centrum Katowic przez pracowników biura oraz nadsyłane pocztą przez osoby zbierające podpisy poza Katowicami.
 

2.  Internetowy konkurs wiedzy o Lechu Kaczyńskim.

Za pośrednictwem strony internetowej www.migalski.eu 29.04.2010 pracownicy biura europosła przeprowadzili konkurs internetowy, w którym główną nagrodą była wycieczka do Brukseli.
 

3. Hip–Hop o Katyniu.

Projekt trwał od 3 września do 8 października 2010. W założeniu konkurs miał pokazać, jak wieloma środkami wyrazu i sposobami można uczcić pamięć tragicznie zmarłych. Miał też zwrócić uwagę na wrażliwość młodych ludzi i ich odczucia wobec tragedii, jaka wydarzyła się w Smoleńsku w kwietniu 2010 i w Katyniu 70 lat wcześniej. Konkurs był swoistą symboliczną klamrą spinającą obydwa wydarzenia. Do konkursu młodzi raperzy zgłosili 33 utwory. W gronie jury zasiedli: dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i uczestnicy hiphopowych projektów „Zjednoczony Ursynów” oraz „Bzzzt Sound”. Nagrodami były wycieczki do Brukseli. Zwycięski utwór to "Brat traci brata" rapera o pseudonimie Klepson. Wyróżnionych zostało także osiem innych piosenek. W głosowaniu internautów wygrał TDW z utworem "Tego nie da się zapomnieć…", który zdobył 1076 głosów. W sumie przez Internet oddano 6224 głosy. Projekt został zakończony koncertem, który odbył się 14 listopada w katowickim klubie Oko Miasta. Utwory można odsłuchać – www.hiphopokatyniu.pl

 
4. Określenie Katynia jako "zbrodni wojennej o charakterze ludobójstwa".

11.05.2010 podczas posiedzenia Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja zostało przyjęte, zainicjowane przez dr Migalskiego oraz Krzysztofa Liska i Sławomira Nitrasa oświadczenie na temat katastrofy pod Smoleńskiem. Oświadczenie delegacji wspomina o wydarzeniach katyńskich, nazywając je "zbrodnią wojenną o charakterze ludobójstwa". To wielki sukces polskich posłów z delegacji UE-Rosja, którzy zabiegali o przyjęcie oświadczenia. Jako pomysłodawca inicjatywy, europoseł Migalski przekonywał posłów innych frakcji politycznych do jej poparcia. Głosowanie zakończyło się wynikiem: 14 głosów za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące się. Uznanie Katynia za zbrodnię wojenną o charakterze ludobójstwa jest wydarzeniem bezprecedensowym, gdyż żadna unijna instytucja wcześniej nie nazwała tej okropnej zbrodni w ten właśnie sposób.
 

 

5. Wezwanie władz Rosji do zwrotu wraku i zakończenia śledztwa.

22 stycznia 2013 roku Komisja współpracy parlamentarnej UE-Rosja, skupiająca europosłów oraz rosyjskich parlamentarzystów, przyjęła oświadczenie, w którym zaapelowała „o szybkie zakończenie śledztwa i zwrot Polsce wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku". Oświadczenie zostało zainicjowane przez europosła Migalskiego, Krzysztofa Liska i Sławomira Nitrasa. Jego znaczenie pokazuje fakt, że następnego dnia zareagował na nie Minister Spraw Zagranicznych Rosji – Siergiej Ławrow.

 

źródło: migalski.eu

 

publ. /ps/

 

 ———————————————————

 

zobacz także:

 

Zimny Lech? Europoseł wzywa do bojkotu piwa

Wzywam do bojkotu konsumenckiego piwa Lech – pisze na swym blogu Marek Migalski. Billboardy z reklamą pn. Zimny Lech pojawiły się m.in. w okolicy Wawelu, gdzie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński

 

W parafii NSPJ uczczono ofiary katastrofy smoleńskiej

– Bez prawdy i odrzucenia kłamstwa o katastrofie, która dla mnie jest zamachem, nie ma honoru – mówił podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy prezydenckiego tupolewa Marek Rapnicki.

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here