Słowo, obraz i muzyka. Promocja Almanachu w RCK

M. Rapnicki: Mało pisze się dziś listów, wierszy. Mało się pisze, bo mało się czyta. Czytelnictwo upada. Ale w tym projekcie chcieliśmy udowodnić, że nawet na naszej pięknej prowincji można robić coś z sensem.

 

- reklama -

 

 

Dobiegł końca projekt "4 x Czarno na Białym w literaturze i obrazach" jaki przez 1,5 roku realizowało Raciborskie Centrum Kultury. Podczas finału swoją twórczość zaprezentowali autorzy ci znani i ci dopiero początkujący, koncert dał Kwartet Jorgi, całości towarzyszyła wystawa Arkadiusza Goli.

Podczas projektu działo się wiele, choć jak zaznaczył koordynator projektu Marek Rapnicki, w dziedzinach dziś niepopularnych. – Mało pisze się dziś listów, mało wierszy. Mało się pisze, bo mało się czyta. Czytelnictwo upada. Ale my w tym projekcie chcieliśmy udowodnić, że w każdym miejscu, nawet na naszej pięknej prowincji można robić coś z sensem – mówił koordynator.

Między Raciborzem a Opawą dzięki projektowi rozpięto polsko-czeski literacki most. Odbywały się spotkania z literatami, ci początkujący twórcy podpatrywali tych bardziej doświadczonych, były polsko-czeskie warsztaty literackie. – Cieszymy się, że ostatni "Almanach…" jest po części autorstwa właśnie tych młodych pisarzy – podkreślał Marek Rapnicki.

W czwartek 4. finał projektu odbył się w Opawie. Podczas finału po polskiej stronie – w Raciborskim Centrum Kultury promowano kolejny 19. już numer dwujęzycznej edycji pisma literacko-kulturalnego "Almanach Prowincjonalny". – Pismo jest niszowe, ale ma swoich wielbicieli – zapewniał koordynator.

Podczas finału swoją twórczość prezentowali zarówno młodzi twórcy – Polacy i Czesi, a także autorzy już dobrze znani: Barbara Gruszka-Zych – poetka, dziennikarka pracująca w tygodniku Gość Niedzielny, Miloš Doležal – czeski poeta, pisarz i publicysta, redaktor Czeskiego Radia oraz Krzysztof Lisowski – poeta, krytyk literacki, felietonista, laureat licznych nagród.
 
Poezji towarzyszyła wystawa pasjonujących fotografii Arkadiusza Goli o "biedaszybach". Był i akcent muzyczny – koncert dał Kwartet Jorgi grający muzykę folkową, sięgający głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata.

Projekt "4 x Czarno na Białym w literaturze i obrazach" był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwaPRZEKRACZAMY GRANICE.

Kolejny jubileuszowy numer "Almanachu Prowincjonalego" już w listopadzie.

 

publ. /ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj