Oficjalne uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.
Uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały swój początek w kościele WNMP w Raciborzu. Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. proboszcz Ginter Kurowski. Towarzyszył mu ojciec Grzegorz, misjonarz z Ukrainy. – My odzyskaliśmy już swoją wolność. Między innymi dzięki konstytucji i Powstańcom Śląskim możemy budzić się spokojnie. Módlmy się za Ukrainę, aby ona też zyskała spokój – mówił proboszcz Kurowski.
Historyk Dariusz Malinowski w swoim przemówieniu przypomniał zebranym historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Jest to ustawa, którą uchwalono w drodze zamachu stanu, ale to jej nie ubliża. Uchwalono ją poniekąd gwałtem, ale bez użycia siły – mówił. – Konstytucja inspirowała. Wszelkie ruchy narodowo-wyzwoleńcze nie miałyby miejsca, gdyby nie ta ustawa. Wówczas uczyniła ona Państwo Polskie niebezpiecznym dla naszych trzech sąsiadów. Stała się symbolem odnowienia. Pamięć o Konstytucji to symbol walki o suwerenność – dodał Dariusz Malinowski. Dyrektor Gimnazjum nr 5 mówił nie tylko o uchwalonej 223 lat temu Konstytucji 3 Maja, ale także o 93. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Powstanie wybuchło, gdy Komisja Międzysojusznicza przedstawiła projekt przyznania Niemcom prawie trzech czwartych obszaru plebiscytowego. Wspomniano o działaniach, które miały miejsce w nocy z 2 na 3 maja. Wówczas specjalny oddział powstańczy pod dowództwem por. Tadeusza Puszczyńskiego-Wawelberga w ramach akcji "Mosty" wysadził w powietrze mosty kolejowe na Odrze. W ten sposób przerwano połączenia kolejowe z resztą Niemiec. To był początek walki. Powstanie trwało do lipca. W czasie tych kilku miesięcy zginęły tysiące osób.
W raciborskich obchodach tych dwóch ważnych rocznic udział wzięły między innymi delegacje szkół, władz samorządowych, policji, Raciborskiego Centrum Kultury, harcerzy, Straży Miejskiej oraz Straży Granicznej. Po mszy św. wszyscy przeszli pod pomnik abpa. Józefa Gawliny oraz pod pomnik Powstańców Śląskich. Tak pododdział Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej oddał salwę honorową, a delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów.
/Paulina Krupińska/