„W dokładaniu rządowi zachowajcie odrobinę przyzwoitości”

13

Henryk Siedlaczek nie wytrzymał i z sejmowej mównicy wygarnął opozycji "zbójecką" krytykę dokonań rządu w dziedzinie energetyki.

 

- reklama -

Oświadczenie posła Henryka Siedlaczka wygłoszone podczas trzeciego dnia 67. posiedzenia sejmu obecnej kadencji (piątek 9 maja):

 

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zdaniem opozycji każda okazja jest dobra, aby dołożyć rządowi. To zbójeckie prawo tych, którzy za nic nie odpowiadają. Rozumiem to i nie mam o to pretensji, jednak w dokładaniu rządowi należałoby zachować choć odrobinę
przyzwoitości. Ostatni tydzień kwietnia to zmasowana krytyka koncepcji Donalda Tuska związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski i Unii Europejskiej. Działania polityczne premiera mają na celu radykalne uniezależnienie Polski i Unii Europejskiej od Rosji. Dlaczego polska opozycja krytykuje premiera, który chce nas uniezależnić od Rosji? Czy premier robi coś złego? Dlaczego mamy wciąż funkcjonować pod energetycznym dyktatem Gazpromu i Rosji? Czy zdaniem opozycji premier, dążąc do osłabienia wpływów Gazpromu i Rosji, działa na szkodę Polski?

 

Premier i rząd zbierają cięgi za wypowiedzi broniące roli węgla w polskiej gospodarce. „Za późno, nieskutecznie, bez konkretów” – mówią krytykanci. Ja zaś pytam: Co wy zrobiliście? Ci, którzy najgłośniej krzyczą, mieli czas, by coś zrobić. Nic nie zrobili. Teraz rządząca koalicja musi mozolnie nadrabiać stracony czas i stracone okazje. Pamiętam, jak wyzłośliwiano się, kiedy Donald Tusk zapowiedział, że w opolskiej elektrowni zostaną zbudowane nowoczesne węglowe bloki energetyczne. Złośliwcy nie milkli, kiedy rząd zapowiadał rozbudowę elektrowni w Jaworznie, nawet kilka razy odprawili uroczystości pogrzebowe tej inwestycji, podobnie jak to robili w przypadku opolskiej elektrowni. I co? Budowa rusza. Przytoczę słowa pana Pawła Mortasa, prezesa Zarządu RAFAKO SA Grupy PBG, lidera konsorcjum odpowiedzialnego za budowę: „Zmieniamy na lata polską energetykę. Zmieniamy ją siłami polskich firm i na bazie polskich zasobów naturalnych, w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie, które gwarantują wysoką sprawność elektrowni, a jednocześnie skuteczną ochronę środowiska”. Chciałbym zwrócić uwagę, że inwestycja w Jaworznie jest warta ponad 5 mld zł. Blok będzie opalany węglem z polskich kopalń. Rocznie będzie spalał prawie 3 mln ton węgla. To oznacza, że utrzyma przy życiu jedną polską kopalnię. Przy budowie bloku znajdzie pracę około 3 tys. ludzi. W ciągu najbliższych 6 lat w moce wytwórcze w polskiej energetyce zainwestowanych zostanie ok. 30 mld zł. Na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym wydamy łącznie 60 mld zł.

 

Nasze bezpieczeństwo chcemy opierać na własnych zasobach, w tym węglu. Mówił o tym wielokrotnie pan premier. W odpowiedzi wciąż słyszy, że w Polsce nic się nie robi. Obrywa premier, Platforma Obywatelska i koalicja rządowa. Absurdalność argumentów jest porażająca, ale obawiam się, że to jeszcze nie kres możliwości naszych oponentów. Zapewne wkrótce pojawią się głosy, że polityka uniezależnienia się Polski od rosyjskich surowców energetycznych jest spiskiem Donalda Tuska i Władimira Putina. Jest kilku polityków opozycji, których stać na taki argument, trzeba jedynie poczekać, aż w jednym miejscu będzie odpowiednia liczba kamer i dziennikarzy. Obawiam się, że właśnie duża koncentracja kamer, mikrofonów i dziennikarzy tworzy masę krytyczną, pod wpływem której niektórzy politycy opozycji przestają udawać. Państwo doskonale znacie ich nazwiska. Dziękuję.

 

publ. /ps/

 

 ————————————————–

 

zobacz także:

 

H. Siedlaczek o zmianach w ustawie o IPN

Poseł zainteresował się, kto ma ścigać za używanie zwrotu "polskie obozy śmierci" oraz znieważanie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

 

- reklama -

13 KOMENTARZE

 1. Tylko jakoś szary obywatel nic nie ma z tego POlszewickiego bełkotu.Bezrobocie wcale nie spada, emigracja za chlebem ma się nieźle ,nie mówiąc o katrupieniu obywateli przez POlską służbę zdrowia .POwodzenia panie Siedlaczek.

 2. zapraszam do Rydułtów. Niech Wać PAN obejrzy budynek obok dyrekcji kopalni „Rydułtowy-Anna”. I POliczy ,,tabliczki ogłoszeń,, z nazwami działających tam tak zwanych związków zawodowych. Obejrzy gabinety ,,szefów,, …
  POliczy ile na Nich wydają ,,kreciki uczciwie pracujące,,. Dlaczego nie mówi Wać PAN o … KOSZTACH wydobycia, o wydajnosci , o tym ile kazdy z nas dopłaca do tony węgla ? O ,,karuzeli stanowisk,, w tzw. górniczych ,,spółkach garbu Państwa,, ? O zaniechaniu GAZyfikacji węgla, któa to technologia juz przez ,,tego z wąsikiem,, opracowana została i wdrożona w niedalekiej Blachowni i do dzisiaj tam … leży. O tym , ze to ,, koalicjant,, zawarł Umowę na długoletnie dostawy gazu z … Rosji , o … [miejsca by brakło gdyby wszystko co Wać PAN ,,pieprzy,, tu zamieścić] …
  „[b]Nauczycielu[/b] … do szkół” a [b]nie do ekonomii.[/b]

 3. Psia jego mać. Odezwał się przyzwoity! Fakt, że krzyczysz o przyzwoitości wcale cię przyzwoitym nie czyni. Oceniam cię jako posła po głosowaniach. Niestety , całkowicie nieprzyzwoitych. Bronisz PO-wskiej bandy i w nosie masz wyborców i ich oczekiwania. Dla ciebie liczy się tylko pełen bauchi to aby nie podpaść Tuskowi. A może warto byłoby podpaść. Dla przyzwoitości!!!

 4. no tak panu też proponujemy wakacje
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35277.htm]zytelnicy piszą: Droga władzo – czas na wycieczkę?[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35088.htm][img]http://www.raciborz.com.pl/rac/gfx/artykuly/mini/m/2014/05/01/czy_jedyne_rozwiazanie_mini3242dsffsd.jpg[/img][/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35088.htm]Czytelnicy piszą: Czy jedynym rozwiązaniem jest emigracja?[/url]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here