„Nieznany modernizm” można podziwiać w RCI

3

Fotografie architektury Raciborza w okresie międzywojennym. Wystawę można oglądać do końca czerwca.

– Niedawno ktoś uznał, że budynek jednego z raciborskich banków jest brzydki – mówił Marek Rapnicki podczas otwarcia wystawy "Nieznany modernizm" w Raciborskim Centrum Informacji. – To przecież wspaniała architektura – dodał. Na wystawie znalazły się fotografie architektury Raciborza w okresie międzywojennym, m.in. budynków mieszkalnych, siedziby obserwatorium geofizycznego, sali gimnastycznej I LO, budynku kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, dawnego Studium Nauczycielskiego.

- reklama -

Wystawa obejmuje obiekty projektowane w latach 1922-1939 przez wybitnych architektów jak: Konrad Wachmann, Hugo Leipziger czy Tadeusz Michejda. Autorem części zdjęć jest Jan Komarnicki, zaś te archiwalne pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Raciborzu, Książnicy Cieszyńskiej oraz ze zbiorów własnych Pawła Newerli i Bolesława Stachowa.

 

 

– Zadanie nie było łatwe, na fotografiach miały się znaleźć budynki, obiekty, ich architektura, a jednocześnie nie chciałem zatracić artystycznego wrażenie – mówił autor części zdjęć Jan Komarnicki. – Szkoda, że wiele z tych obiektów jest już mocno zaniedbanych. Ta wystawa ma pokazywać nasze korzenie, i to mimo, że budynki w większości są niemieckie, ale to wciąż nasza historia – podkreślał autor.

 

 

Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie "Skala" oraz Archiwum Państwowe w Raciborzu. Budynek obserwatorium geofizycznego, w którym Skala ma swoją siedzibę również znalazł się na wystawie.  Budynek zmienił się właśnie dzięki "Skali", która na rzecz obserwatorium działa już od 7 lat. Stowarzyszenie organizuje m.in. cieszące się dużym zainteresowaniem Dni Nauki i Techniki – promujące właśnie m.in. zabytkowy obiekt i instrumenty które w nim ocalały. – Stowarzyszenie przyczyniło się do odnowienia elewacji budynku obserwatorium, wymieniono okna, drzwi, dach, nawet nowe ogrodzenie i taras. Powstało też specjalne laboratorium, które chętnie odwiedza młodzież – wylicza Ludwika Wojtak, prezes stowarzyszenia.

Wystawę "Nieznany modernizm" można w RCI odwiedzać przez najbliższy miesiąc. – Zachęcamy również szkoły. Te fotografie to doskonały motyw do zorganizowania lekcji "hajmatu" – zapraszał Marek Rapnicki.

/publ.p/

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here