Jak warzy się piwo? Browarnik uchyla tajemnicy

Wszystkie piwa powstające w Browarze Rynek łączy jedno: warzone są z odpowiednią starannością.

Czy ktoś patrząc jak kelner nalewa piwo, zastanawiał się jak powstawał płyn napełniający szklankę? Ile trudu włożono w jego stworzenie? Ile rozmaitych czynności musiano wykonać, by zaspokoić gusta miłośników danego rodzaju piwa? Postaramy się w krótko przedstawić cykl produkcyjny piw oferowanych w Browarze Rynek w Raciborzu.

- reklama -

 
Browar Rynek z Raciborza w chwili obecnej ma w swojej ofercie 4 rodzaje warzonych przez siebie piw: belgijskiego witbiera, pilsa (lager- piwo dolnej fermentacji), pszeniczne, Miedziane i kawowe – typu stout. Każde z nich wymaga innych składników,  różnych czasów fermentowania, leżakowania ipt., jednym słowem – nieco innego podejścia warzącego je piwowara.

 

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17 w Browarze Rynek
można degustować piwo (2 w cenie 1, za 6,5 zł).

 
Jednym co łączy wszystkie te procesy jest to, że każde z nich wymaga uwagi: starannego zaplanowania i realizacji krok po kroku szeregu zaplanowanych czynności. Zaczyna się zwykle od zebrania odpowiednich składników. Warzący w Browarze Rynek Marek Krpeć zwraca baczną uwagę, by każdy najmniejszy nawet dodatek był odpowiedniej jakości. I tak dla przykładu, warząc ostatnio witbiera, przez dłuższy czas musiał poszukiwać wymaganego rodzaju indyjskiej kolendry, aż trafił na odpowiednią.

 

Niezależnie od rodzaju piwa, stosowane są tylko surowce naturalne, bez konserwantów. Odpowiednio dobrane mają zapewnić piwu jak najwyższą jakość. Pan Marek nie trzyma się sztywno receptur i co rusz – gdy uzna, że coś można ulepszyć – modyfikuje je, żeby tylko trafić w gusta konsumentów.

 

 
Bacznie zwraca jednak uwagę na przebieg poszczególnych procesów technologicznych. Dba, by do piwa pszenicznego zastosować odpowiedni szczep drożdży (których można użyć tylko raz), uważnie pilnuje zakończenia procesu fermentowania i w końcu decyduje, kiedy zakończyć leżakowanie. Decyduje się produkować lagera na modłę czeską ale z użyciem polskiego chmielu, by wydobyć z niego pełnię smaku i zapewnić mocną goryczkę. Dobiera niemiecki słód palony o odpowiedniej frakcji, aby piwo miedziane (w typie angielskiego ale) osiągnęło wymagany odcień czerwieni. Wreszcie tak żongluje składnikami, aby kawowe miało wymaganą łagodność.

 

Pomysłów na jak najlepsze piwo w Browarze Rynek jest wiele, niestety, możliwości produkcyjne urządzeń nieco je ograniczają. Browarnik dba więc by to co może uwarzyć, uwarzone było jak najbardziej starannie.

 

 
Browar Rynek
Racibórz, Rynek 1
tel. 606 900 427,  32 415 84 84
czynny od pn. do sb. od 10.00 do 00.00, w ndz. od 12.00 do 00.00

 

 

/artykuł sponsorowany/

 

 

 

————————————————————————

Polecamy również:

 

Prawdziwe piwo to samo zdrowie!

W Raciborzu trudno o niepasteryzowane i niefiltrowane piwo… Dostać je można w Browarze Rynek.

Browar Rynek: piwo warzone z serca i pasji

Dlaczego warto odwiedzić jedyny w Raciborzu minibrowar? Czym różni się piwo prawdziwe od koncernowego?

Śląscy piwowarzy wybrali w Raciborzu najlepszego witbiera!

Za sprawą Browaru Rynek oraz piwowara Marka Krpecia, Racibórz ponownie zaistniał na "piwnej" mapie Polski. Śląscy piwowarzy domowi zjechali do Raciborza aby oceniać piwa domowej produkcji z gatunków witbier oraz weizenbock.

 

Piwo dobre również na Wielki Post!
Wynikające z przestrzegania ścisłego postu niedobory organizmu były uzupełniane… piwem!

Koneserzy piwa z całego Śląska zjechali na premierę witbiera

17 maja, po całym miesiącu dojrzewania, w Browarze Rynek rozlano piwo wg receptury Waldemara Pitali, zwycięzcy V Śląskiego Konkursu Piw Domowych.

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj