Wychowanie fizyczne

0

Kształcenie w zakresie kultury fizycznej ma w Raciborzu bardzo długą oraz naznaczoną znakomitymi osiągnięciami tradycję.Począwszy od Studium Nauczycielskiego, poprzez filię Akademii Wychowania Fizycznego, Kolegium Nauczycielskie aż do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Trzeba podkreślić, że kierunek wychowanie fizyczne realizowany w Kolegium Nauczycielskim był jednym z głównych fundamentów, na których wzniesiono strukturę raciborskiej PWSZ.

Wybierając specjalizację wychowanie fizyczne w szkole student uzyskuje także kwalifikacje w zakresie resocjalizacji lub gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. W określonych sytuacjach istnieje możliwość uzyskania przez studenta (bezpłatnie!) więcej niż jednej specjalizacji. Podczas studiów na kierunku wychowanie fizyczne student może kształcić się jednocześnie na dwóch wybranych specjalnościach i uzyskać dodatkowe atrakcyjne uprawnienia zawodowe:

- reklama -

* specjalność trener personalny (pozwala uzyskać uprawnienia trenera personalnego. Absolwenci mogą podjąć pracę w placówkach
świadczących usługi treningu personalnego – kluby fitness, ośrodki sportu i rekreacji, hotele, spa, ośrodki odnowy biologicznej oraz mają możliwość samozatrudnienia otwierając ośrodki treningu personalnego)
*specjalność kinezygerontoterapia (pozwala uzyskać przygotowanie do samodzielnego programowania i prowadzenia zajęć
* specjalność instruktorsko-trenerska (pozwala uzyskać stopień instruktora lub trenera w wybranych dyscyplinach sportowych),
* specjalność odnowa biologiczna (pozwala uzyskać stopień instruktora odnowy biologicznej i umożliwia samozatrudnienie).
* pedagogika resocjalizacyjna (na specjalności wychowanie fizyczne w szkole),
* gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna (na specjalności wychowanie fizyczne w szkole).

Ukończenie kierunku pozwala na podjęcie pracy w szkołach, klubach sportowych, klubach fitness, stowarzyszeniach i organizacjach kultury fizycznej, a także daje możliwość samozatrudnienia. Absolwenci mają możliwość podjęcia dalszych studiów magisterskich (II stopnia) na dowolnie wybranej uczelni krajowej lub zagranicznej. W Instytucie działa bardzo prężnie Koło Naukowe Studentów Wychowania Fizycznego. W ramach specjalności odnowa biologiczna podczas praktycznych zajęć prowadzący omawia poszczególny przypadek/dysfunkcję demonstruje sposób wykonania aplikacji, uzasadnia jej zastosowanie i prezentuje sposoby czynnej stabilizacji. Następnie studenci wykonują aplikację, trenują na sobie propriocepcję pod kontrolą prowadzącego, który koryguje ewentualne błędy oraz odpowiada na indywidualne pytania.

Na zajęciach studenci opanowują techniki stosowane w masażu (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, oklepywanie, roztrząsanie, wibracje, ruchy bierne i czynne), poznają elementy anatomii i biomechaniki narządu ruchu – prezentowane na modelu ludzkiego szkieletu. Przyswajają szeroką gamę technik terapeutycznych: mobilizacje, techniki tkanek miękkich, techniki powięziowe, terapii punktów spustowych, masaż chiński, izometryczny. Na zajęciach z masażu sportowego studenci uczą się: masażu przedstartowego, po starcie, w apatii przedstartowej, w agresji startowej. Zapoznają się z masażem sportowym w zależności od dyscypliny sportu, cyklu treningowego i urazowości. Nabyte umiejętności nasi studenci doskonalą na zawodach różnej rangi, wykonując masaż sportowy przed-startowy i postartowy, przyczyniając się do lepszego funkcjonowania organizmu zawodnika podczas zawodów. Specjalność wychowanie fizyczne w szkole przygotowuje studentów m. in. w zakresie gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. W ramach tej specjalności studenci poza zajęciami objętymi programem nauczania mają możliwość wyjazdu do specjalistycznych placówek znajdujących się m. in. w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz w Raciborzu. W placówkach tych zapoznają się ze skutecznymi metodami stosowanymi w wadach postawy. W kwietniu 2014 r. mieli okazję uczestniczyć w prelekcji dotyczącej oryginalnej metody trójpłaszczyznowej korekcji bocznych skrzywień kręgosłupa, której autorem jest mgr Ryszard Harężlak konsultant z bielskiego Stowarzyszenia „Dbaj o kręgosłup”. Po prelekcji studenci wzięli udział w zajęciach gimnastyki korekcyjnej prowadzonej przez pracowników Międzyszkolnego Ośrodka w Czechowicach-Dziedzicach, podczas których mgr Ryszard Harężlak demonstrował skuteczność swojej metody wśród ćwiczących grup dzieci i młodzieży. Studenci poznają również metody oceniające postawę ciała w ramach przedmiotów kierunkowych jak i poza nimi, dzięki współpracy z Międzyszkolnym Ośrodkiem Gimnastyki Korekcyjnej „Sokół” w Raciborzu. Uczestniczą także w projektach badawczych obejmujących osoby trenujące i nietrenujące, a także dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w Czerwionce-Leszczynach i w Raciborzu będącymi uczestnikami olimpiad specjalnych. Uzyskane wyniki z badań wykorzystują do swoich prac licencjackich.

Radek: Jako student trzeciego roku miałem czas, by wyrobić sobie zdanie o Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Mogę z przekonaniem powiedzieć, że nie żałuję, iż podjąłem tu studia. Wybrałem specjalność instruktorsko-trenerską, choć być może, gdyby wcześniej została uruchomiana (a uruchomiona została dopiero w tym roku), wybrałbym ciekawą moim zdaniem i dającą duże możliwości zawodowe specjalność trener personalny. Uczelnia jest bardzo korzystnie umiejscowiona, wokół budynków jest dużo zieleni. Ma swój własny, świeżo wyremontowany basen, salę gimnastyczną, do dyspozycji dużą halę sportową oraz stadion lekkoatletyczny, z którego często korzystam. Tu muszę przyznać, że przydałby mu się remont, ale trenować się da. Wykładowcy są bardzo życzliwie nastawieni do studentów, chociaż oczywiście na taryfę ulgową liczyć nie należy. Wybór PWSZ w Raciborzu jako miejsca studiów jest na pewno dobrą i ciekawą opcją dla wszystkich młodych ludzi decydujących się na studia.

Joanna: Nasza uczelnia to solidna placówka z wieloletnią tradycją, gdyż początki jej działalności sięgają roku 1946. Po licznych reformach i przekształceniach w 2002 roku stała się Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Posiadamy bogatą bazę dydaktyczną, prócz sal wykładowych i ćwiczeniowych w jej skład wchodzi między innymi biblioteka, kryta pływalnia, sale gimnastyczne oraz stadion sportowy. Na kampusie, tuż obok budynków dydaktycznych, znajduje się Dom Studenta, który po niedawnej modernizacji oferuje wysokiego standardu dwupokojowe moduły mieszkalne w przystępnej cenie. Uczelnia podzielona jest na instytuty – ja studiuję na kierunku wychowanie fizyczne w Instytucie Kultury Fizycznej. Wybrałam specjalność wychowanie fizyczne w szkole ze specjalizacją gimnastyka korekcyjna. Zapewniam, że można się tu dużo nauczyć. Uczelnię mogę polecić każdemu, kto myśli o podjęciu studiów.

Szymon: Chciałbym wszystkim, którzy myślą o studiach wyższych, polecić PWSZ w Raciborzu. W Raciborzu? Pewnie myślicie że to nie brzmi zbyt dobrze… Ja też tak myślałem, jednak nie może być nic bardziej mylnego. Mam porównanie ponieważ studiowałem w… powiedzmy w dużym i znanym ośrodku akademickim, lecz koszty utrzymania zmusiły mnie do podjęcia pracy i zmiany miejsca studiów. Spotkały mnie też utrudnienia w uprawianiu sportu (indywidualny organizacja studiów nie była respektowana przez wykładowców, a wszelkie sprawy administracyjne pociągały za sobą ogromne koszty). Na mej wcześniejszej uczelni studenci byli numerami – tu, w Raciborzu, są po prostu traktowani jak ludzie. PWSZ oferuje szeroki wachlarz kierunków i dobrze wybranych specjalności – ja studiuję wychowanie fizyczne ze specjalnością instruktorsko-trenerską. Uczelnia ma świetna kadrę, całkiem niezłe zaplecze naukowe i sportowe, oferuje stypendia – i wcale nie trzeba być olimpijczykiem by je dostać. Samo miasto jest bardzo sympatyczne. Oferuje duże możliwości spędzania wolnego czasu – od coraz lepszego zaplecza rekreacyjno-sportowego po bary, puby, restauracje a co za tym idzie dobre imprezy… Jak kto woli. Gdybym jeszcze raz mógł wybrać, gdzie chcę rozpocząć studia, bez wahania wybrałbym Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu!

Akademicki Związek Sportowy
Akademicki Związek Sportowy to najstarsza z istniejących organizacji studenckich. Nasza organizacja zajmuje się wszystkim, co jest związane ze sportem i turystyką. Zrzesza w swoich szeregach studentów, miłośników aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia. Od kilkudziesięciu lat organizuje zawody sportowe, turnieje i wyjazdy dla swoich członków. Celem Klubu jest propagowanie zdrowego – aktywnego trybu spędzania wolnego czasu przez studentów PWSZ Racibórz, poprzez np. organizację ligi uczelnianej w grach zespołowych. Chcemy zachęcić jak największą liczbę osób do czynnego udziału w zajęciach sportowych oraz reprezentowania naszej uczelni na Mistrzostwach Polski KU PWSZ. Obecnie w naszych szeregach jest sto osób, ale mamy nadzieję, że stan ten znacznie się powiększy. Członkowie naszego klubu godnie i z sukcesami reprezentują PWSZ Racibórz na zawodach o zasięgu regionalnym, krajowym a nawet międzynarodowym. Staramy się tworzyć jak najwięcej sekcji sportowych, gdyż dyscyplin ciągle przybywa i świat sportu też idzie do przodu. Mamy nadzieję, że nasza tegoroczna propozycja odpowiada waszym potrzebom i zainteresowaniom. Jeżeli macie inne, świeże pomysły zapraszamy do naszego biura. W ramach naszych możliwości spróbujemy otworzyć nowe sekcje, albo skierujemy Was w miejsca, gdzie daną dyscyplinę można uprawiać.

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 5 (72) / maj 2014

 

                Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here