
Muzycy z "Zawiało" oraz Matyś uświetnią wydarzenie promujące projekt skierowany przeciwko mowie nienawiści w sieci.
Raciborskie stowarzyszenie „Ask” promuje swój projekt „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie”. Projekt ma na celu przede wszystkim zwalczanie przejawów nietolerancji oraz promowanie kultury słowa. W ramach promocji stowarzyszenie podjęło się organizacji wydarzenia medialnego zatytułowanego „Hate delate” (zbitka dwóch angielskich słów hate – nienawidzić i delete – skasować”.
Wydarzenie to ma przybrać formułę artystycznego performance. W trakcie akcji promocyjnej mają wystąpić muzycy zespołu „Zawiało”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć także malowanie graffiti na żywo przez Tomasza Matysiaka (aka „Matyś”). Start występów zaplanowano na godzinę 16.30 27 czerwca (piątek) na rynku przy ulicy Długiej.

Stowarzyszenie "Ask" mówi "nie" przejawom nietolerancji w internecie.
Zawiało – grupa muzyczna powstała w 2009r. Jest finalistą tzw. sceny folkowej na XVII edycji festiwalu Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Ich muzyka wypływa z fascynacji różnorodnością etniczną Europy Środkowo – Wschodniej. Twórczość grupy przetykana jest wątkami ludowymi z Polski, Ukrainy i Bałkanów. W swojej działalności artystycznej muzycy pokonują dystans zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Ich utwory to swoista wędrówka przez różnorodne kulturowo krajobrazy geograficzne oraz okresy historyczne.
Leszek Iwulski
Fotografia będąca miniaturką wykonał Karol Perek





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)






