Raciborskie stowarzyszenie „Ask” promowało na Rynku swój projekt „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie”.
Improwizowany koncert oraz malowanie graffiti na raciborskim Rynku. Piątkowy performance stowarzyszenia ASK miał zwrócić uwagę mieszkańców na realizowany projekt "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie". Projekt ma na celu przede wszystkim zwalczanie przejawów nietolerancji oraz promowanie kultury słowa. – Internet często staje się miejscem, w którym liczba negatywnych, obraźliwych komentarzy przekracza ludzkie pojęcie. Dowodem na to, że naprawdę akcji przeciwdziałających temu zjawisku, jest powstawanie coraz to nowych organizacji zajmujących się jego zwalczaniem – tłumaczyła w wywiadzie dla portalu raciborz.com.pl Aneta Korzonek, jedna z inicjatorek projektu. – Jesteśmy stowarzyszeniem osadzonym w regionie i dlatego chcemy działać przede wszystkim lokalnie. Nasz projekt dotyczy przede wszystkim naszych lokalnych mediów. Chcemy pokazać także naszej wspólnocie lokalnej, że nie jest to problem abstrakcyjny, oderwany od rzeczywistości – dodała.
Podczas akcji promocyjnej na Rynku pojawili się muzycy zespołu Zawiało. Jest to zespół wykonujący muzykę folkową. Ich muzyka wypływa z fascynacji różnorodnością etniczną Europy Środkowo – Wschodniej. Twórczość grupy przetykana jest wątkami ludowymi z Polski, Ukrainy i Bałkanów. W swojej działalności artystycznej muzycy pokonują dystans zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Ich utwory to swoista wędrówka przez różnorodne kulturowo krajobrazy geograficzne oraz okresy historyczne.
W ramach projektu "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie" stowarzyszenie ASK organizowało zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych oraz w szkołach wyższych. Następnie odbędą się warsztaty praktyczne, podczas których młodzież zajmie się organizacją kampanii społecznej. Punktem kulminacyjnym projektu ma być uruchomienie portalu internetowego, na łamach którego będą publikować młodzi dziennikarze.
/p/
Graffiti??? Od szablonu i pędzlem? A malarz na godziny czy od dzieła?