Uroczystość odbyła się w Domu Strzeleckim RAFAKO. Uczestniczyli w niej także najstarsi członkowie zespołu, m.in. Paweł Kowol, założyciel i pierwszy dyrygent orkiestry.
27 czerwca rafakowska orkiestra dęta obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. – Orkiestra dęta towarzyszy RAFAKO niemalże od samego początku istnienia przedsiębiorstwa, współtworząc jego historię i tradycję. Jest to dla nas powód do dumy – powiedział Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A.
Zespół składa się prawie wyłącznie z muzyków-amatorów. Tylko jedna osoba, klarnecistka Karolina Siwoń, posiada wyższe wykształcenie muzyczne. W repertuarze rafakowskiej orkiestry dętej są marsze, polki, walce, foxtroty, tanga, nie brakuje też przebojów filmowych, m.in. ze ścieżki dźwiękowej filmu „Gladiator”, o czym mogli przekonać się słuchacze jubileuszowego koncertu. – Gramy na wszystkich firmowych uroczystościach, akademiach, festynach, ale także jubileuszach, pogrzebach czy mszach w intencji pracowników RAFAKO – powiedział Waldemar Bytomski, który pracuje w RAFAKO S.A. od 1978 r., a od 2009 r. dyryguje zakładową orkiestrą.
– Dopóki muzyka z instrumentów waszych płynie, dopóty RAFAKO nie zaginie – tymi słowy Anna Zębaty-Łęska, Dyrektor Zarządzania Personelem w RAFAKO S.A. podsumowała jubileuszowy koncert muzyków. – Orkiestra jest symbolem pracy zespołowej. Można się od niej wiele nauczyć. W naszej firmie, tak jak w naszej orkiestrze, chcielibyśmy jak najlepiej współbrzmieć, by każdy znał swoje miejsce i rolę. Umiejętność kierowania całym zespołem orkiestrantów to wielka umiejętność i dar – przyznała A. Zębaty-Łęska.
– Wspólnie opracowujemy utwory, decydujemy, co chcemy i co jesteśmy w stanie zagrać. Nie czuję się kimś wyjątkowym. Najważniejsze, żeby zespół patrzył na mnie, nie wychodził poza takt i był zgodnie z rytmem – dodał dyrygent.
Historia zakładowej orkiestry dętej zaczęła się jesienią 1953 r., kiedy to Paweł Kowol, wówczas pracownik działu inwestycji, założył zespół i rozpoczął nabór wśród załogi. Po raz pierwszy orkiestra zagrała publicznie 1 maja 1954 r., podczas pochodu. Zespół liczył wówczas 40 muzyków. Próby odbywały się w zakładowym Domu Kultury, dzisiejszym „pałacyku”. Jesienią 1954 r. Paweł Kowol został powołany do wojska, a po nim funkcję dyrygenta przejął Józef Oslizlo i sprawował ją do 2008 r. Obecny dyrygent, Waldemar Bytomski w orkiestrze gra od 1978 r. Dziś zespół liczy 23 członków.
Jubileusz 60-lecia został uświetniony uroczystym koncertem w wykonaniu orkiestry, w którym uczestniczyli, obok byłych i obecnych muzyków, ich rodzin i zaproszonych gości, także członkowie Zarządu RAFAKO S.A. i zakładowych związków zawodowych, poseł na Sejm Henryk Siedlaczek oraz prezydent Raciborza Mirosław Lenk i wicestarosta raciborski Andrzej Chroboczek.
publ. /ps/