MOTOrady: Wyjazd autem na urlop. Jak się przygotować?

    Wielu kierowców na wakacje pojedzie swoimi samochodami. Warto wiedzieć jak przygotować auto do drogi.

    Nadeszły wakacje i czas na upragniony urlop. Wielu kierowców wyjedzie swoimi samochodami więc warto wiedzieć jak przygotować auto do długiej drogi, aby jazda była przyjemna, bezpieczna i nie przyniosła nam niemiłych niespodzianek. Nawet jeśli  pamiętamy o okresowych przeglądach, przed dłuższym wyjazdem powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu naszego pojazdu. Pomimo to, nie wszystkie usterki da przewidzieć, bo w nawet najbardziej zadbanym aucie w każdej chwili może przepalić się żarówka albo rozszczelnić przewód. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u naszego mechanika przed każdą dalszą podróżą, wiele warsztatów ma w swojej ofercie promocyjne przeglądy przedwakacyjne. Pewne czynności możemy jednak wykonać sami.
                                        
    Kontrola płynów eksploatacyjnych
    Najpierw sprawdzamy poziom oleju w silniku. Przed kontrolą auto powinno stać z wyłączonym silnikiem na płaskim podłożu przez kilka minut. Jeśli oleju jest za mało – powinniśmy go koniecznie uzupełnić. Następnie sprawdzamy poziom płynu chłodniczego oraz płynu hamulcowego.                                  

    - reklama -

    Stan koła zapasowego
    Ważnym elementem jest sprawdzenie ciśnienia powietrza w kołach, oraz stanu koła zapasowego.  Sprawdzamy przede wszystkim stan bieżnika oraz ciśnienie powietrza w oponach nie zapominając o kole zapasowym. Ponieważ w czasie wakacyjnych wyjazdów samochód jest zwykle bardziej obciążony, ciśnienie w oponach można nieco podwyższyć – w większości aut tabelę z zalecanymi wartościami znaleźć można na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub na naklejce we wnęce drzwi kierowcy.                

    Kontrola zawieszenia
    O kontrolę zawieszenia poprośmy naszego mechanika. Polskie drogi nie rozpieszczają kierowców, dlatego też przegląd  powinien objąć także osłony silnika, gumowe elementy chroniące newralgiczne punkty zawieszenia, osłony termiczne oraz mocowania układu wydechowego. Skontrolowany powinien zostać również układ hamulcowy (tarcze hamulcowe oraz klocki hamulcowe, a także     Sprawdź światła, skontrolowaniu tego, czy wszystkie żarówki świecą, warto stanąć autem przed ścianą i sprawdzić, czy reflektory są dobrze ustawione i czy działa regulacja wysokości oświetlenia, by jadąc obciążonym autem, nie oślepiać nadjeżdżających z przeciwka.            

    Stan akumulatora
    Latem badanie stanu naładowania akumulatora może wydawać się nieistotne, jednak w wysokich temperaturach częściej korzystamy z klimatyzacji, słuchamy radia przy wyłączonym silniku i podłączamy więcej urządzeń do gniazda zapalniczki, np. nawigację, ładowarkę telefonu, lodówkę. W autach ponad pięcioletnich przetestowanie akumulatora jest niezbędne.            

    Zadbaj o klimatyzację
    Kilka godzin spędzonych w aucie z niesprawną klimatyzacją może zepsuć radość z wyjazdu. Jeśli z układu wydobywa się nieprzyjemny zapach czy klima słabo chłodzi  to przed wyjazdem należy zdezynfekować cały układ, wymienić filtr kabinowy i zadbać o napełnienie układu klimatyzacji gazem. Takie usługi wykonywane są w warsztatach przeważnie od ręki.            

                                                
    Nie zapomnijmy także o wyposażeniu bagażnika. W większości aut jeżdżących po polskich drogach można znaleźć niestety przeterminowane gaśnice – warto je wymienić. To samo dotyczy apteczek, które wprawdzie obowiązkowe nie są, ale warto je mieć z sobą w pełni wyposażone.  Sprawdźmy także czy mamy kamizelki ostrzegawcze oraz trójkąt. Podróżny zestaw naprawczy powinien zawierać również kilka sztuk różnych bezpieczników oraz zapasowe żarówki. Jeśli wybieramy się za granicę, warto sprawdzić wymagania odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu w państwach, które zamierzamy odwiedzić.

     

    /Cykl MOTOrady przygotowywany we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

     

     

     

     ————————————————-

    Polecamy również inne artykuły z cyklu MOTOrady: Rdza nadal groźna dla samochodów, Gdy auto nie chce odpalić, Zmiany w ubezpieczeniu OC.

     

    - reklama -

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj