Projekt „Światłem – barwą – kreską” studentów PWSZ

0

Podczas lekcji plastyki lub w ramach zajęć koła plastycznego uczniowie rozwijali i doskonali swój warsztat plastyczny."Światłem – barwą – kreską" to projekt artystyczno-edukacyjny mojego autorstwa o charakterze proekologicznym, realizowany pilotażowo w latach 2012-2014 na terenie Arboretum Bramy Morawskiej z eksperymentalną grupą młodzieżową, rekrutującą się z grona uczniów raciborskich szkół średnich: Gimnazjum Nr 1 i Liceum Plastycznego ZSO Nr 1 oraz studentów PWSZ w Raciborzu.

Przy fachowej współpracy z Elżbietą Skrzymowską, pracownikiem naukowym Arboretum Bramy Morawskiej oraz Romanem Szczasnym, nauczycielem plastyki w raciborskim Gimnazjum nr 1 sukcesem zakończył się wstępny etap programu, w którym metodami aktywnymi uczono szacunku do przyrody, podnosząc tym samym świadomość proekologiczną. Uczestnicy wraz z opiekunami projektu każdą wolną chwilę spędzali w terenie na obserwacji przyrody, rejestrując swoje spostrzeżenia w sposób klasyczny z wykorzystaniem szkicowników, jak również utrwalając zauważone zjawiska przyrodnicze, barwę światła czy detale za pośrednictwem sprzętu fotograficznego (cyfrowego i klasycznego).

- reklama -

Zebrany materiał posłużył następnie jako źródło inspiracji do dalszych estetycznych poszukiwań i działań twórczych na zajęciach artystycznych w szkole. Podczas lekcji plastyki lub w ramach zajęć koła plastycznego uczniowie rozwijali i doskonali swój warsztat plastyczny, stosując różnorodne techniki plastyczne, w tym również fotograficzne. Projekt pozwolił znacznie podnieść poziom zajęć artystycznych w szkole, jak również stał się doskonałą płaszczyzną współpracy pomiędzy dwoma szczeblami edukacji: szkolnictwem średnim i wyższym. Dla studentów kierunku edukacja ar-tystyczna w zakresie sztuk plastycznych tego rodzaju doświadczenia okazały się bardzo dobrą szkołą praktycznego uczenia się i nauczania, co następnie przełożyło się na wysokie wyniki podczas realizacji praktyk pedagogicznych w szkołach i placówkach pozaszkolnych.

Racibórz zawsze słynął z tego, że był "zielonymi płucami" Śląska. Na miejskich autobusach widnieją napisy: "Racibórz przyjazny środowisku", więc tym bardziej nie mogę pogodzić się z obrazem dzieci przed monitorami komputerów, czy w ławkach szkolnych. Z tego też powodu wyszliśmy w plener, przemierzając ścieżki Arboretum Bramy Morawskiej o różnych porach dnia i roku, obserwując i uwieczniając "światło, barwy i kreski". Udało się nie tylko stworzyć setki pięknych prac, ale zmienić świadomość chociaż tej garstki młodych ludzi, którzy jako dorośli docenią środowisko, w którym mają szczęście żyć. Jak wspomina Alicja Świerczyńska, studentka kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – "Dzięki projektowi inaczej patrzę na świat, na światło każdego dnia. Na fotografii można pokazać wszystko co się chce, można pokazać zaśmiecony teren i jakoś przez to wpłynąć na świadomość ludzi, ale można też pokazać piękno natury."

dr Gabriela Habrom-Rokosz

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 73 / czerwiec 2014

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here