Znaczące ograniczenie używania antybiotyków to efekt udziału w programie ministerialnym. Szpital nie tylko na tym oszczędza, poprawie uległ stan bezpieczeństwa pacjentów.
Niedawno informowaliśmy o udziale raciborskiego szpitala w grancie ministerstwa zdrowia pn. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Placówka musiała spełnić szereg rygorystycznych wymogów aby znaleźć uznanie Narodowego Instytutu Leków. Udało się to, co zostało docenione nadaniem certyfikatu potwierdzającego, że cała działalność związana z monitorowaniem zakażeń związanych z opieką nad pacjentami i stosowaniem antybiotyków jest w Raciborzu wykonywana zgodnie z wytycznymi europejskiego centrum monitorującego tego typu zdarzenia. Oczywiście szpital zobowiązany jest co pół roku raportować m.in. wytyczne dotyczące zasad postępowania z występującymi zakażeniami, sposoby dobierania antybiotyków, czas i drogi ich podawania, etc.
Certyfikat certyfikatem, ale jakie korzyści z tego ma zarówno jednostka, jak i sam pacjent? Otóż sposób postępowania z pacjentami oceniany jest wg bardzo restrykcyjnych kryteriów. Leczenie antybiotykami odbywa się wg ściśle określonych, narzuconych w programie reguł, co znacznie podnosi stopień bezpieczeństwa pacjenta. Ponadto eliminuje ryzyko związane z zakażeniami powiązanymi z opieką medyczną.
Wprowadzenie programu koordynował dr Włodzimierz Kącik, zastępca dyrektora ds. medycznych. Jak twierdzi, w skali roku o 1/6 zmniejszono dzięki temu zużycie antybiotyków, które stosowane są bardziej efektywnie, zgodnie z określonymi zasadami zachowań. Przynosi to nie tylko skutek finansowy, lecz przede wszystkim działa na korzyść pacjenta, który otrzymuje tylko takie leki, jakie powinien dostać. Przy okazji eliminowane jest zjawisko uodpornienia na antybiotyki.
/ps/
——————————————————
zobacz także:
Szpital w Narodowym Programie Ochrony Antybiotyków
Raciborska lecznica jako jedna ze stu w całej Polsce została zakwalifikowana do ogólnoeuropejskiego programu.