Capoeira w amazońskiej puszczy. Brazylia znów w bibliotece

0

Podczas kolejnego dnia tegorocznego Lata z Biblioteką odbyło się drugie spotkanie z fascynującą Brazylią.

 

- reklama -

Tym razem mówiliśmy o tej bardziej dzikiej stronie kraju, jaką stanowi Puszcza Amazońska znajdująca się w dorzeczu Amazonki.  Rzeka ta występuje z brzegów raz w roku i zalewa lasy o powierzchni przewyższającej całe terytorium Polski. Siła natury jest więc potężna, a mieszkańcy puszczy chcąc nie chcąc musieli się przystosować do panujących warunków.

Puszcza Amazońska to największy obszar lasów równikowych z rekordową liczbą przeróżnych gatunków drzew, roślin i zwierząt. Podczas prezentacji dzieci podziwiały więc wielobarwne tukany i papugi, podobne do dużych chomików kapibary, tapiry, przerażające kajmany, jadowite pająki i węże. Pani bibliotekarka wspomniała również o plemionach zamieszkujących te tereny, które dopiero od niedawna nawiązały kontakt z cywilizacją. Dzieci chociaż na chwilę przeniosły się do pełnej niespodzianek puszczy tworząc podczas zajęć plastycznych barwne kameleony, węże i mozaikowe motyle.

Dzisiejszy mundial przyniósł nieoczekiwane zwycięstwo Polakom, którzy strzelili aż dziesięć bramek. Wielkimi krokami zbliżamy się do ćwierćfinałów i na murawie da się już odczuć nerwową atmosferę. Każdy zawodnik chce strzelić jak najwięcej bramek, aby mieć szansę na dalsze rozgrywki.

Podczas, gdy chłopcy wylewali poty na boisku, mała grupa chętnych dzieci udała się ponownie zwiedzić raciborską Basztę. Tam czekała na nie niespodzianka w postaci konkursu dla 1500 zwiedzającego. Trzeba było się wykazać dużą wiedzą na temat zwiedzanego obiektu i tutaj bezapelacyjnie zwyciężył Staś Ruchała, zdobywając cenne nagrody.

Największą atrakcją dzisiejszego dnia i okazała się jednak capoeira. To sztuka walki połączona z tańcem, rodzajem gry i muzyką. Rozwinęła się pośród brazylijskiej czarnej klasy pracującej. Stała się dla nich rodzajem manifestu kulturowego, rozrywką i sposobem na codzienną niedolę. Aby pokazać uczestnikom lata, jak wygląda capoeira na żywo, zaprosiliśmy w biblioteczne progi raciborską grupę Porto De Minas (www.capoeira-raciborz.jimdo.com), która jako jedyna w mieście prowadzi szkołę capoeiry. Pokaz zrobił na nas niesamowite wrażenie. Specjalna muzyka wygrywana między innymi za pomocą instrumentu berimbau i bardzo płynne ruchy sprawiły, że każdy chciał spróbować swoich sił. Dzieci pod okiem trenera nauczyły się podstawowego kroku ginga. Kto wie, może zachęcone pokazem, wkrótce dołączą do ekipy Porto De Minas?

Przypominamy, że w najbliższy wtorek jedziemy na wycieczkę do Krakowa, ale dla dzieci, które nie będą w niej uczestniczyć zapraszamy na zajęcia do biblioteki!

 

źródło: biblrac

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here