Reprezentacja gminy Krzyżanowice na dożynkach diecezjalnych

0

Ponad 150 osób z dekanatu tworkowskiego uczestniczyło w dożynkach diecezjalnych. 

Delegacje rolników z całej diecezji opolskiej zjechały w niedzielę 21 września na Górę św. Anny na mszę dożynkową. Uroczystości rozpoczęła procesja, podczas której delegacje reprezentujące rolników z poszczególnych dekanatów wniosły do groty lurdzkiej korony żniwne, pięknie przystrojone bochenki świeżego chleba, kosze z warzywami, owocami i rozmaitymi przetworami. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Rudolf Pierskała, wśród duchownych sprawujących liturgię był ksiądz dziekan Jerzy Witeczek.

- reklama -

W tym roku przygotowanie dożynek diecezjalnych spoczywało na dekanacie tworkowskim. Zgodnie z tradycją dekanat przygotował służbę liturgiczną: wprowadzenie słowno-muzyczne, przywitanie i podziękowanie, czytania, modlitwę wiernych. Na Górę św. Anny przyjechała ponad 150-osobowa grupa reprezentująca dekanat tworkowski: delegacje parafialne z Krzyżanowic i Bieńkowic, które przywiozły korony dożynkowe oraz delegacje z Tworkowa, Roszkowa, Bolesławia, Rudyszwałdu, Owsiszcz i Nowej Wioski.

 

 

Starostami diecezjalnych dożynek byli Maria Bańczyk i Jan Cycoń z Krzyżanowic, którzy nieśli w darze chleb upieczony przez rodzinę Wyleżoł z Bieńkowic. W procesji uczestniczyły też poczty sztandarowe strażaków i górników oraz młodzież z tworkowskiego DFK w strojach regionalnych. Służbę liturgiczną sprawowali ministranci z Krzyżanowic i Bieńkowic. Oprawę muzyczną podczas liturgii zapewnił Chór św. Anny oraz Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice. W imieniu dekanatu tworkowskiego przywitał wszystkich wójt gminy Grzegorz Utracki, w krótkich słowach przedstawił gminę Krzyżanowice.

Uwagę wszystkich zwróciły wyjątkowo piękne dekoracje w grocie lurdzkiej, które wykonali parafianie z Krzyżanowic (rodzina Fichna – Teresa, Alfred, Rafał i Hubert), pod kierownictwem i według pomysłu Agnieszki Tomas.

Pod ogromnym wrażeniem był duszpasterz rolników ksiądz prałat Hubert Janowski, który stwierdził, że takiej oprawy dożynek diecezjalnych jeszcze nie było, zarówno oprawy liturgicznej, jak i dekoracji. Podkreślił, że większość delegacji była w raciborskich strojach regionalnych, co świadczy o pielęgnowaniu tradycji.

W opinii wszystkich dekanat tworkowski godnie przygotował dożynki na Gorze św. Anny. Najwyższe słowa uznania należą się księdzu dziekanowi Jerzemu Witeczkowi za koordynację przygotowań do święta dziękczynienia za tegoroczne plony.

 

UG Krzyżanowice

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here