„Razem łatwiej”. Ruszają spotkania dla niepełnosprawnych

0

Na spotkaniach będzie można podzielić się swoimi obawami i dowiedzieć się czegoś o przysługujących nam prawach.

Osoby niepełnosprawne stanowią około 10% społeczeństwa całej Unii Europejskiej, jest ich więc prawie 37 mln. W Polsce według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych ogółem wynosiła na koniec marca 2011 r. około 4,7 mln (dokładnie 4 697,0 tys.). Tym samym liczba osób niepełnosprawnych w Polsce stanowiła 12,2% ludności kraju.

- reklama -

Niepełnosprawność jest definiowana w różny sposób. Według Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest to: „trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy”. Mówiąc prościej jest to ograniczenie w zakresie funkcjonowania indywidualnego i społecznego.

W Polsce istnieje wiele programów aktywizujących zawodowo i społecznie osoby niepełnosprawne. Brak jednak indywidualnego podejścia do człowieka jako jednostki, która czuje, myśli, kocha, często ma problemy z którymi sobie nie radzi a system niestety nie jest w stanie mu pomóc.

My jednak wychodzimy z założenia, że najprościej i najłatwiej jest korzystać z doświadczeń innych osób niepełnosprawnych. Naszymi członkami są osoby z nawet kilkudziesięcioletnim stażem w niepełnosprawności, które chętnie podzielą się swoim doświadczeniem. Zrzeszamy osoby niepełnosprawne ruchowo, niesłyszące niedosłyszące, niedowidzące, osoby po przeszczepie organów…. Razem naprawdę jest łatwiej!

Zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne na spotkania, które będą odbywać się, początkowo raz w miesiącu (później w zależności od potrzeb ich częstotliwość może wzrosnąć). Na spotkaniach będzie można podzielić się swoimi obawami. Dowiedzieć się czegoś o przysługujących nam prawach. Uzyskać wsparcie i pomoc. Czasem…. Po prostu porozmawiać lub zabawić się, bo razem naprawdę jest łatwiej!

Pierwsze spotkanie odbędzie się dnia 26 września 2014r. o godzinie 17.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy u. Długiej 9 w Raciborzu.

 

Jerzy Wiśniewski

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here