Praca powinna być wykonana nie tylko wśród firm, ale też wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Często bowiem bariera przed aktywnością zawodową tkwi w ich przekonaniu, że „się nie da”.
W Polsce jest ok. 3,1 mln osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 16 lat i mają orzeczenie o niepełnosprawności. W tej liczbie blisko 1,7 mln to osoby w wieku produkcyjnym – stanowi to 7,7% ludności Polski w tym wieku. Statystyki dotyczące zatrudnienia i aktywności zawodowej w tej grupie rosną, choć sytuacja wciąż nie jest idealna. W tej chwili aktywna zawodowo jest średnio co trzecia osoba z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym.
– To bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich 10–15 lat. Niepełnosprawni odnajdują się na rynku pracy, znajdują się przedsiębiorcy, którzy chętnie zatrudnią osobę niepełnosprawną. Ale też musimy patrzeć z tego punktu, czy przedsiębiorca zatrudnia dlatego, że chce zatrudnić osobę niepełnosprawną, czy chce pozyskać dofinansowania związane z zatrudnieniem takiej osoby – komentuje Karolina Segiet.